Enis Behiç Koryürek Eserlerini Ezberle

ENİS BEHİÇ KORYÜREK: varidat:ı süleyman çok zengin biridir ve bir süre sonra hayatını kaybeder VARİDAT-I SÜLEYMANIN, MİRASINI almak isteyen ogulları arasında çok büyük bi kavga çıkar mirası paylaşamayan ogulları hepsi ölür ve bulundugu köye GÜNEŞİN ÖLÜMÜ  adı verilir mirası hiç kimse almaz

Yaşar Kemal Eserlerini Ezberle – 2

İNCE MEMET, ALA GEYİK yaklamak için TENEKENİN icine ÖLÜMSÜZ OT katar ve bunu ormana bırakır ormanda ala geyik gelip tenekenin içindeki ölümsüz otunu yemeye başlar ala geyike tuzak hazırlayan ince memet ala geyigi yakalayıp ÖLÜMSÜZ TARLSINDA ORTA DİREGE baglar ve sonra KALE KAPISINA giden ince memet sevgilisi denizle buluşmaya gider ve gittiginde bi ne görsün YUSUF YUSUFÇUK İLE ÇAKIRKALI EFE YER DEMİR GÖK BAKIR DEMEDEN birbirilerine fırlatmaya başlıyor ve öldürmeye çalışıyorlar bunu gören ince memetin sevgilisi deniz onları ayırmadı diye ince memete DENİZ KÜSER ve sonra yusufçuk yusuf ve çakırkalı efe ölüyorlar ve bu öldügü memeletine MEMLEKET DEMİRCİLER CİNAYETİ adı veriliyor CAKIRCALI EFE ve YUSUCUK YUSUFUN mezarını SARI SICAKTA gömüyorlar

 

20 Yazarın yaptıların(eserlerini) ezberleyin Bölüm 1 – Hafıza teknikleri ile Edebiyat(Öyküleme Tekniği)

Bu videomuzda hafıza teknikleri ile edebiyat ile ilgili içerik yer almaktadır.

Videomuzda yer alan yazarlar alttaki gibidir+ Ahmet Muhip Dıranas
+ Behçet Necatigil
+ Ahmet Hamdi Tanpınar
+ Behçet Kemal Çağlar
+ Mithat Cemal Kuntay
+ Orhan Şaik Gökyay
+ Melih Cevdet Anday
+ Oktay Rıfat Horozcu
+ Atilla İlhan
+ Arif Nihat Asya
+ Abdülhak Şinasi Hisar
+ Memduh Şevket Esendal
+ Peyami Safa
+ Halikarnas Balıkçısı
+ Sait Faik Abasıyanık
+ Oğuz Atay

İşte Videomuz
[youtube hPrLKXSaU0k]

 

Faruk Nafiz Çamlıbel Eserleri Ezberle

ÇamlıBeli Çamıbel Olan Adamdan hatırlıyorum..
Çamıbel Olan Adam ŞARKIN SULTANLARI’na kavuşmak için HAN DUVARLARI’nı aşıyor.Ve ŞARKIN SULTANLARININ yanına gidiyor.ŞARKIN SULTANLARI diyor ki öncelikle GÖNÜLDEN GÖNÜLE bir bağ kurabilmemiz için ”Bizim Adetimiz Var ÇOBAN ÇESMESİ’nden Su İçip Gelmen lazım diyor.çamıbel olan adam bu olaya çok sinirleniyor.Ve ÇOBAN ÇESMESİ’nin yanına gidiyor.ÇOBAN ÇEŞMESİ’nin yanına yaklaştığında bir CANAVAR olduğunu farkediyor.CANAVAR diyor ki ” Burası benim çeşmem burdan kimseye su içirmem ama yinede çok içmek istiyorsan bazı şartları yerine getirmen lazım.” diyor.Çamlıbel olan adam arkadaşım burası benim ÖZYURD(t)’um ben burdan su içemezsem kimse içemez diyor..Sonra bir yolunu bulup sudan içiyor.Sonra şarkın sultanların yanına geri dönüp GÖNÜLDEN GÖNÜLE bağ kurdular ve BİR ÖMÜR BÖYLE GEÇTİ…..

Orhan Kemal Eserlerini Ezberle

MURTAZA adında bir adam varmış.Adam eskiciymiş.ESKİCİ VE OĞULLARI hapse girerler.ve duvarda ilk şu yazıyı görürler: 72.KOĞUŞ.Babanın hapse girme sebebi EKMEK KAVGASI, oğulların ise CEMİLE imiş.Bunlar hapse girmeden önce BEREKETLİ TOPRAKLAR ÜZERİNDE, HANIMIN ÇİFTLİĞİNDE,AVARE YILLAR geçirirler. Bir gün ÜÇ KAĞITÇI adamın biri VUKUAT VAR diye bağırır ve bunlar hapse düşer. Hapisenin penceresinden BABİL KULESİ görünür.

Namık Kemal Eserlerini Ezberle – 2

Namık Kemal şifreleme :

Kemal bir sabah (intibah) çizmesini (cezmi) giymiş.(Hürriyet) gazetesindeki ibretlik (ibret) haberleri okurken çok efkarlanır ( tasvir-i efkar).Derken içeri koşarak küçük bir kız girer. Üstü başı yırtık bir çocukturbu (zavallı çocuk). kemal kıza adını sorar, kız (gülnihal) der. Kızın başında kara bir bela (kara bela) (akif bey) dolaşmaktadır. Kemalla gülnihal adamı beraber (celalettin harzemşah)’a şikayet etmeye giderler.Harabelerin (tahrib-i harabat) içinden geçerken adam onları (takip) eder.Bir kaleye (kanije)’ye girerler. Oratada bir masa, masanın üztünde kitaplar (osmanlı tarihi,islam tarihi) vardır. Evraklar (evrak-ı perişan) dağılmış, eski zafer (barika-i zafer) günleri silinip (silistre muhasarası) gitmiştir. Her yer istilaya (devr-i istila) uğramıştır.

Sami Paşazade Eserleri Ezberle

Sami Paşazade Sezai şifreleme

İsminden de anlaşıldığı gibi Sami, Paşazadelerdendir. Bİr paşazade olan Sami macerayı (sergüzeşt) çok sever

Yeğeni İclal’ı (iclal) de yanına alıp genelde yurt dışına gider. Oradan sevdiklerine hediyeler (küçük şeyler) getirir. Zengin olmalarına rağmen her yerde edepli  (rumuzul edep) davranır. bu arada konağında beslediği aslanı (aslan) vardır.

Muallim Naci Eserlerini Ezberle

muallim naci şifrelemesi :

M N G kargodan düşünürsek ‘G’ göz için kafiyeyiyi benimsemiş.

herkesin mutlaka sevdiği bir öğretmeni (muallim ) vardır. Sizde bu öğretmeni (muallim) göz önüne getirerek şifreleyebilirsiniz.

Öğretmen masasında bir muallim, en ön sırada küçük 4 kız (ateşpare.  şerare,füruzan,sümbüle) oturuyor. Kızlara çocukluğundan (ömer’in çocukluğu/anı) bahsediyor. Sonrada kızlara, eleştiri olarak yazdığı (yazmış bulundum,demdeme/eleştiri)’leri hakkında bilgi veriyor