Döküm Öğretmenliği Meslek Tanıtımı

Hepiniz Üniversiteye gireceksiniz ve belirli bölümlerde karar vermek mecburiyetinde kalacaksınız.Seçmek istediğiniz mesleği gönülden seçmelisiniz.Unutmayın bu meslek seçiminiz bütün hayatınızı etkileyecektir.Döküm Öğretmenliği Mesleği ile ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.Lütfen iyice inceleyip kararınızı veriniz.Web sitemize diğer meslek tanıtımlarınıda bulabilirsiniz.

Döküm Öğretmenliği


Programın Amacı

Döküm öğretmenliği programının amacı, teknik liselerle endüstri meslek liselerinde ve yaygın eğitim kurumlarında döküm konusunda eğitim yapacak öğretmenleri yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Döküm öğretmenliği programında matematik, fizik, kimya, metal alaşımların katılaşması, döküm teknolojisi, malzeme bilgisi, mekanik, gibi alan dersleri verilir. Ayrıca, teknik eğitime giriş, eğitim psikolojisi, genel ve özel öğretim metotları, ölçme-değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi dersleri okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.
Gereken Nitelikler

Döküm öğretmenliği programında okumak isteyenlerin genel akademik yetenek yanında şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneklerine sahip, fen bilimlerine, özellikle fiziğe ilgili ve bu alanda başarılı , el ve gözü eşgüdümle kullanabilen kimseler olmaları gerekir. Düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme, başkaları ile iyi iletişim kurabilme, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilme, kendini ve çevresindekileri geliştirme çabasında olma da döküm öğretmenlerinde aranan özelliklerdir.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Döküm öğretmenliği programını bitirenlere “Teknik Öğretmen” unvanı verilir. Mezunlar döküm öğretmeni olarak görev yaparlar. Döküm öğretmeni örgün ve yaygın eğitim kurumlarında öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde alanı ile ilgili bilgi, beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar, öğrencilerinin başarılarını değerlendirir, işyerlerinde uygulama yapan öğrencilerini gözlemler, mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.
Çalışma Alanları

Döküm öğretmenlerinin başlıca
Çalışma Alanları

Milli Eğitim bakanlığına bağlı yaygın ve örgün eğitim kurumlarıdır. Mezunlar, isterlerse sanayide teknik eleman olarak da çalışabilirler.
Döküm Öğretmenliği ile ilgili bilgi paylaşımımız bu kadar web sitemizde 100 den çok meslek tanıtımı yer almaktadır.Dilerseniz diğer mesleklerede göz atabilirsiniz. İyi günler.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

Döküm Öğretmenliği nasıl bir meslektir,Döküm Öğretmenliği ile ilgili bilgiler,Döküm Öğretmenliği detayları

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir