FIRAT ÜNİVERSİTESİ TANITIMI

Üniversiteye yeni başlayacakların verecekleri tercihlerde üniversitelerini iyi tanımaları gerekmektedir.FIRAT ÜNİVERSİTESİ hakkındaki bilgiler aşağıda mevcuttur.Bir üniversiteyi iyi tanımadan kesinlikle tercihinizi vermeyiniz.
Tercihlerinizi yaparken mutlaka birinden destek isteyiniz.Dersaneye veya okuldaki rehberlik hocalarınızdan yardım isteyebilirsiniz.İyi Günler

FIRAT ÜNİVERSİTESİ

Üniversite Türü: Devlet

Kuruluş Tarihi: 1975

Telefon: +90 424 2370000

Faks: +90 424 2370080

Internet: www.firat.edu.tr

Adres: Fırat Üniversitesi 23119 Elazığ

Öğrenim Dili: Türkçe

Yerleşim: Rektörlük ve mühendislik fakültesi şehre 3 km uzaklıkta.

Akademik birimler: Üniversitenin bünyesinde 8 fakülte, 2 yüksekokul, 10 meslek yüksekokulu, 1 konservatuar, 3 enstitü, 17 araştırma merkezi bulunuyor.

Barınma: Elazığ?da bulunan yurtların toplam yatak kapasitesi 1 604 erkek, 530 kız öğrenci olmak üzere 2 304 kişi. Bingöl?de 400, Tunceli?de 200, Muş?ta 160 yataklı yurtlar mevcut.

Beslenme: 10 000 kişiye yemek verebilecek yemekhane var. Bunun yanında 8 kafeterya da hizmet veriyor. 

Teknoloji: Üniversitede ihtiyacı karşılayacak sayıda bilgisayar öğrencilerin kullanımına açık.

Sağlık hizmetleri: Sağlık-Kültür ve Spor Dairesi bünyesinde 2 uzman hekim, 3 pratisyen hekim, 2 diş hekimi ve 2 hemşire çalışıyor.

Spor tesisleri: 1 kapalı spor salonu, 1 çim saha, 2 toprak saha, basketbol ve voleybol sahaları var. Bunun yanında halen ikinci kapalı spor salonu inşaatı devam ediyor. 

Barınma: Elazığ Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Elazığ Öğrenci Yurdu ile Fırat Erkek Öğrenci Yurtlarında 1044 kız, 1397 erkek öğrenciye barınma imkanı sağlanıyor. Elazığ- Keban – Maden Erzincan- Kemaliye MYO’larında öğrenim gören öğrenciler için üniversiteye ait yurtlar bulunuyor. 

Burs: Üniversite tarafından sağlanan burs imkanı bulunmuyor. 

Genel Bilgi: Elazığ ve ilçelerinde eğitim öğretim hayatına başlayan Fırat Üniversitesi daha sonraları Bilgöl , Muş, Tunceli ve Erzincan Kemaliye ilçelerinde de yükseköğretim kurumları açtı. Üniversite yerleşim itibariyle şehrin merkezine çok yakın bir konumda bulunuyor. Fırat Üniversitesi’nde bilgisayar ve bilgisayar ağlarının gelişmesiyle orantılı olarak bilişim hizmetleri de yaygınlaşmaya başladı. 1987 yılında EARN bağlantısına geçen yedi üniversiteden birisi olan üniversite’nde bugün bilişim hizmetleri yerini klasik yöntemler yerine bilgisayar ağlarına bırakmış durumda. Öğrenci laboratuvarlarında bulunanlar dahil olmak üzere yaklaşık 3 bin adet bilgisayar öğrenci ve personelin kullanımına sunulmuş durumda. Merkez kampusteki 9 laboratuvar ile diğer il ve ilçelerdeki fakülte ve yüksekokullarda 7 enformatik laboratuvarında, 175 tanesi internete bağlı olmak üzere toplam 635 bilgisayar donanımıyla hizmet veriyor. Öğrencilerin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına da cevap vermeye çalışan üniversitede bir kapalı spor salonu, bir çim saha, iki toprak saha, bir halı saha bir basketbol ve bir voleybol sahası bulunuyor. Üniversitede badmintondan atletizme, kayaktan masa tenisine kadar pek çok alanda öğrencilere spor imkanı tanıyan kulüplerin yanı sıra bilim kulüpleri, sağlık kulüpleri, kültür kulüpleri de bulunuyor. 

Rektörün Adaylara Mesajı: "Fırat Üniversitesi çağdaş, demokratik, laik. Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı kaliteli eğitim öğrenim yapan bir kuruluştur. Üniversitemiz çeşitli ölçütlere göre yapılan sıralamada, Türk üniversiteleri arasında ilk 10 içerisinde yer alan Türkiye’nin parlayan yıldızlarından birisidir. Sizde üniversitemize gelip, doğunun şiir şehri Elazığ’da huzur güven içinde teknolojik gelişmelere uygun eğitim yapmanızı dilerim" 

Şimdilik FIRAT ÜNİVERSİTESİ hakkındaki bilgiler bu kadar.Daha çok detayı öğrenmek için web sitelerini ziyaret ediniz veya irtibat numaralarından iletişime geçerek daha detalı bilgi alınız.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

FIRAT ÜNİVERSİTESİ telefon numarası,FIRAT ÜNİVERSİTESİ nerede,FIRAT ÜNİVERSİTESİ bilgileri,FIRAT ÜNİVERSİTESİ nasıl bir üniversite,FIRAT ÜNİVERSİTESİ kapasitesi,FIRAT ÜNİVERSİTESİ ili,FIRAT ÜNİVERSİTESİ bölümleri

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir