Lisans yerleştirme sınavları (LYS)

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar isterlerse LYS'lere başvurabileceklerdir. LYS'lere başvurular 24-30 Nisan 2012 tarihleri arasında yapılacaktır.LYS'ler 81 il merkezi ve Lefkoşa'da yapılacaktır. Adayların LYS sınav merkezi tercihleri, LYS başvuruları sırasında alınacaktır. LYS başvuruları ile ilgili ayrıntılı bilgi daha sonra ÖSYM'ninİnternet sayfasından duyurulacaktır.

 

LYS puan türleri ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına girmek isteyen adayların, YGS'ye ek olarak LYS'lerden tercih edecekleri yükseköğretim programları için gerekli olanlara da girmeleri zorunludur. Yükseköğretim programlarının puan türleri Tablo 4'te gösterilmiştir.

 

LYS'lerde uygulanacak testler Tablo 1D'de gösterilmiştir.

 

LYS'lere giren adayların sınava giriş, sınavın uygulanması ve sınav sonuçlarının geçerli sayılması ile ilgili olarak kılavuzun3. YÜKSEKÖĞRETİME GEÇİŞ SINAVI (YGS) maddesinde yer alan tüm kurallara uymaları zorunludur. Bu nedenle adayların sınava girmeden önce kılavuzun ilgili sayfalarını bir kez daha okumaları yararlı olacaktır. YGS ve LYS'lere giren adaylar ile sınavsız geçişe başvuran adayların yükseköğretim programlarına yerleştirilmeleri, merkezî olarak bir defada yapılacaktır.

 

LYS'lerde her test için ayrı bir soru kitapçığı kullanılacaktır. Bir test için tanınan süre bittiğinde ilgili teste ait soru kitapçıkları toplanırken ve diğer teste ait soru kitapçıkları dağıtılırken ara verilmeyecektir.

 

LYS'lerde sınav yapılacak alanlar aşağıda açıklanmıştır.

MATEMATİK SINAVI (LYS-1)

 

16 Haziran 2012 Cumartesi günü yapılacak olan LYS-1 sabah saat 10.00'da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 120 dakika sürecektir.

 

LYS-1'de, Matematik Testi ve Geometri Testi yer alacaktır. Matematik Testinde 50 soru bulunacak ve 75 dakika cevaplama süresi verilecektir. Geometri Testinde 30 soru bulunacak ve 45 dakika cevaplama süresi verilecektir. Geometri Testindeki soruların 8 tanesi Analitik Geometri sorusu olacaktır. Testler ayrı soru kitapçıklarında bulunacak, ancak tek cevap kâğıdı kullanılacaktır.

FEN BİLİMLERİ SINAVI (LYS-2)

24 Haziran 2012 Pazar günü yapılacak olan LYS-2 sabah saat 10.00'da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 135 dakika sürecektir.

 

LYS-2'de, Fizik Testi, Kimya Testi ve Biyoloji Testi yer alacaktır. Testlerde 30'ar soru bulunacak ve 45'er dakika cevaplama süresi verilecektir.

 

Testler ayrı soru kitapçıklarında bulunacak, ancak tek cevap kâğıdı kullanılacaktır.

 

EDEBİYAT-COĞRAFYA SINAVI (LYS-3)

 

23 Haziran 2012 Cumartesi günü yapılacak olan LYS-3 sabah saat 10.00'da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 120 dakika sürecektir.

 

LYS-3'te, Türk Dili ve Edebiyatı Testi ile Coğrafya-1 Testi yer alacaktır. Türk Dili ve Edebiyatı Testinde 56 soru bulunacak ve 85 dakika cevaplama süresi verilecektir. Coğrafya-1 Testinde ise 24 soru bulunacak ve 35 dakika cevaplama süresi verilecektir.

Testler ayrı soru kitapçıklarında bulunacak, ancak tek cevap kâğıdı kullanılacaktır.

 

SOSYAL BİLİMLER SINAVI (LYS-4)

17 Haziran 2012 Pazar günü yapılacak olan LYS-4 sabah saat 10.00'da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 135 dakika sürecektir.

 

LYS-4'te, Tarih Testi, Coğrafya-2 Testi ve Felsefe Grubu Testi yer alacaktır. Tarih Testinde 44 soru bulunacak ve 65 dakika cevaplama süresi verilecektir. Coğrafya-2 Testinde 16 soru bulunacak ve 25 dakika cevaplama süresi verilecektir. Felsefe Grubu Testinde ise 30 soru bulunacak ve 45 dakika cevaplama süresi verilecektir. Felsefe Grubu Testinde, 10 Psikoloji, 10 Sosyoloji ve 10 Mantık sorusu bulunacaktır. Testler ayrı soru kitapçıklarında bulunacak, ancak tek cevap kâğıdı kullanılacaktır.

YABANCI DİL SINAVI (LYS-5)

16 Haziran 2012 Cumartesi günü yapılacak olan LYS-5 öğleden sonra saat 14.30'da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 120 dakika sürecektir. Sınavda adaylara 80 soru sorulacaktır.

 

Yabancı Dil Sınavı Almanca, Fransızca ve İngilizce olmak üzere üç dilde yapılacaktır. Bu testlerde sözcük bilgisi, dil bilgisi, çeviri ve okuduğunu anlama ile ilgili sorular bulunacaktır.

 

Testlerin her biri ayrı soru kitapçığında bulunacaktır. Aday LYS başvurusunda belirttiği yabancı dilden sınava girecektir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir