Eğitim Programları Dışındaki Özel Yetenek Gerektiren Programlar İle İlgili İşlemler

Tablo 5'te yer alan eğitim programları dışındaki yükseköğretim programlarına başvurabilmek için YGS puanlarının herhangi birinden en az 140 puan almış olmak gereklidir. Bu programlardan her birine, puan türünde sınırlandırma yapılmadan ve en az kaç puan almış olan adayların başvurabileceklerine, başvuru öncesinde sınavı yapacak ilgili yükseköğretim kurumunca karar verilir ve bu karar basın-yayın organlarıyla adaylara duyurulur.

 

Özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan yükseköğretim programları, yapacakları özel yetenek sınavından elde edilen değeri yine yukarıda detayları verilen formül esas alınarak yerleştirme puanına katacaklardır. Bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerden mezun olan adayların aynı alanda öğretim yapan bir programa yerleştirilmesi söz konusu olduğunda bu adayları ağırlıklı ortaöğretim başarı puanından hesaplanacak ek puan uygulamasından (Bakınız Formülde yer alan: 0,03 x AOBP miktarınca) yararlandıracaklardır.

 

Bu programlar için üniversitelerce sınav ve yerleştirme işlemleri planlanırken, adayların ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının 2012 LYS sonuçları açıklandıktan sonra belli olacağı göz önünde tutulmalıdır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir