YGS’ye girme zorunluğu var mıdır?

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız geçiş maddesinde açıklanan esaslara göre, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız geçiş hakkı olan adaylar sınavsız yerleşebilirler. Bunların dışındaki tüm yükseköğretim programlarına (özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlar dâhil) girmek isteyen adaylar YGS'ye girmek zorundadır. Sınavsız yerleştirme yapılan ön lisans programlarının boş kalan kontenjanlarına, alan dışından yerleştirme yapılırken ilgili YGS puanları kullanılacaktır.

2547 sayılı Kanun'un 45. maddesine 4702 sayılı Kanun'la eklenen "e" bendi uyarınca mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar kendi alanlarındaki meslek yüksekokulu programlarına veya kontenjan sınırlaması olan açık öğretim ön lisans programlarına, kontenjan dâhilinde, sınavsız yerleştirilebileceklerinden, bu durumdaki adayların başvurmadan önce kılavuzun 7. maddesini dikkatle okumaları gerekmektedir. Bu adaylar istedikleri takdirde kendi alanlarındaki açık öğretim ön lisans programlarından kontenjan sınırlaması olmayanlara da sınavsız yerleştirilebileceklerdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

sixteen − 15 =