Aile ve Tüketici Bilimleri Meslek Tanıtımı

Hepiniz Üniversiteye gireceksiniz ve belirli bölümlerde karar vermek mecburiyetinde kalacaksınız.Seçmek istediğiniz mesleği gönülden seçmelisiniz.Unutmayın bu meslek seçiminiz bütün hayatınızı etkileyecektir.Aile ve Tüketici Bilimleri Mesleği ile ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.Lütfen iyice inceleyip kararınızı veriniz.Web sitemize diğer meslek tanıtımlarınıda bulabilirsiniz.

Aile ve Tüketici Bilimleri

Aile ve Tüketici Bilimleri Eğitimi Bölümü, ilköğretimde zorunlu olarak okutul-makta olan İş Eğitimi dersi kapsamında yer alan ev ekonomisi dersi ile alana ilişkin diğer örgün eğitim kurumlarında yer alan dersleri verecek öğretmenleri yetiştirmek ve bu alanda kamu ve özel sektörün uzman ihtiyacını karşılamak üzere kurulmuştur.
Aile ve Tüketici Bilimleri Eğitimi Bölümü’nün temel amaçları öğrencilere aile ile ilgili bilim dallarında temel disiplinleri kazandırarak ihtiyaçların doğru karşılanması; iyi bir tüketici bilinci geliştirerek üretimin yönlendirilmesi, aile ve toplumun yaşama düzeyinin yükseltilmesi; bireyleri hızla değişen endüstriyel toplum şartlarına hazırlayıp, bilim ve teknoloji kullanarak, ihtiyaçların en üst düzeyde karşılanması; aile biliminin endüstride kapsadığı meslekleri tanıtarak gençlerin doğru meslek seçmelerinin sağlanması konularında eğitim, öğretim ve araştırma yapmak olarak belirlenmiştir. Toplam 162 öğrencinin öğrenim gördüğü bölümümüzde 1 Profesör, 1 Doçent, 2 Yardımcı Doçent, 2 Öğretim Görevlisi ve 4 Araştırma Görevlisi görev yapmaktadır.

Bölüm mezunları, ilköğretimde zorunlu olarak okutulmakta olan İş Eğitimi ve Tüketici Eğitimi ile diğer örgün eğitim kurumlarında aile bilimleri kapsamındaki alanlara ilişkin derslerin öğretmeni olmaktadırlar. Bölüm kapsamındaki eğitim alanlarına ilişkin özel ve kamu kuruluşlarında mal ve hizmet üretiminde yönetici ve uzman olarak çalışabilmektedirler. Alan dersleri ise aşağıda belirtilen Anabilim Dallarına göre şekillenmektedir:

-Besin ve Beslenme Teknolojisi Eğitimi Anabilim Dalı
-Çocuk Gelişimi ve İnsan İlişkileri Eğitimi Anabilim Dalı
-Konaklama ve Beslenme Kurumları Yönetimi Eğitimi Anabilim Dalı
-Tekstil – Moda ve Dekorasyon Eğitimi Anabilim Dalı
-Tüketici Eğitimi Anabilim Dalı

Aile ve Tüketici Bilimleri ile ilgili bilgi paylaşımımız bu kadar web sitemizde 100 den çok meslek tanıtımı yer almaktadır.Dilerseniz diğer mesleklerede göz atabilirsiniz. İyi günler.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

Aile ve Tüketici Bilimleri nasıl bir meslektir,Aile ve Tüketici Bilimleri ile ilgili bilgiler,Aile ve Tüketici Bilimleri detayları

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir