Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmenliği Meslek Tanıtımı

Hepiniz Üniversiteye gireceksiniz ve belirli bölümlerde karar vermek mecburiyetinde kalacaksınız.Seçmek istediğiniz mesleği gönülden seçmelisiniz.Unutmayın bu meslek seçiminiz bütün hayatınızı etkileyecektir.Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmenliği Mesleği ile ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.Lütfen iyice inceleyip kararınızı veriniz.Web sitemize diğer meslek tanıtımlarınıda bulabilirsiniz.

Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmenliği


Programın Amacı

Aile ve Tüketici Bilimleri öğretmenliği programının amacı, ilköğretimde zorunlu olarak okutulmakta olan, iş eğitimi (ev ekonomisi) dersi ile ev yönetimi ve beslenme alanının teorik ve uygulamalı meslek dersleri ve sağlık bilgisi derslerini verecek öğretmenleri yetiştirmek ve bu alanda kamu ve özel sektörün uzman ihtiyacını karşılamaktır.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Aile ve Tüketici Bilimleri öğretmenliği programında, fen bilimleri ve sosyal bilimler derslerinin yanı sıra temel eskiz ve çizim, aile sosyolojisi, beslenme ilkeleri ve teknolojisi, giyim teknolojisi, tekstil, aile kaynakları, mesleki yabancı dil, el sanatları, dekorasyon vb. ile seçmeli alan dersleri verilir. Ayrıca, eğitim psikolojisi, genel ve özel öğretim metotları, ölçme-değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi dersleri okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.
Gereken Nitelikler

Aile ve Tüketici Bilimleri öğretmenliği programında okumak isteyenlerin, mesleğini seven, öğrenciyle sevgiye dayalı bağ kurabilen, öğrenme ve araştırmayı seven, dikkatli ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Aile ve Tüketici Bilimleri Eğitimi programını bitirenlere “İş Eğitimi Öğretmeni” unvanı verilir. Aile ve tüketici bilimleri öğretmeni görev yaptığı okulda öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde alanı ile ilgili bilgi, beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar, öğrencilerinin başarılarını değerlendirir ve başarıyı artırıcı önlemler alır, mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.
Çalışma Alanları

Mezunlar resmi ve özel ilköğretim okullarında öğretmenlik yapabilirler, kamu ve özel sektörde yönetici, beslenme sorumlusu, tasarımcı, pazarlamacı ve büro elemanı gibi konularda hizmet verirler.
Çalışma Alanları

İş eğitimi öğretmenleri, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilköğretim okullarında okutulmakta olan iş eğitimi (ev ekonomisi) dersi öğretmeni olarak istihdam edilirler. Bunun dışında özel sektörde yönetici, toplu beslenme yapılan yerlerde beslenme sorumlusu, desinatör ve tasarımcı gibi unvanlarda çalışırlar.
Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmenliği ile ilgili bilgi paylaşımımız bu kadar web sitemizde 100 den çok meslek tanıtımı yer almaktadır.Dilerseniz diğer mesleklerede göz atabilirsiniz. İyi günler.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmenliği nasıl bir meslektir,Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmenliği ile ilgili bilgiler,Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmenliği detayları

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir