Arap Dili ve Edebiyatı Meslek Tanıtımı

Hepiniz Üniversiteye gireceksiniz ve belirli bölümlerde karar vermek mecburiyetinde kalacaksınız.Seçmek istediğiniz mesleği gönülden seçmelisiniz.Unutmayın bu meslek seçiminiz bütün hayatınızı etkileyecektir.Arap Dili ve Edebiyatı Mesleği ile ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.Lütfen iyice inceleyip kararınızı veriniz.Web sitemize diğer meslek tanıtımlarınıda bulabilirsiniz.

Arap Dili ve Edebiyatı


Programın Amacı

Arap dili ve edebiyatı programında Arapça dili eğitimi ile, çeşitli klasik ve modern Arapça metinlerin Türkçe’ye çevirileri, Arapça konuşma ve kompozisyon denemeleri ve Arap dili ve edebiyatı ile ilgili eğitim yapılmaktadır.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Arap dili ve edebiyatı programında, Arapça’nın özellikleri, kelimelerin kökeni ve diğer dillerle ilişkileri ile Arap edebiyatı ürünlerinin üslup ve tema özellikleri konusunda dersler verilir.
Gereken Nitelikler

Arap dili ve edebiyatı programında başarılı olabilmek için genel akademik yeteneğin yanı sıra sözel yeteneğe, güçlü bir belleğe sahip ve yabancı dil öğrenmeye hevesli ve edebiyata ilgili olmak gereklidir.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Arap dili ve edebiyatı programından mezun olanlara “Filolog” unvanı verilmektedir. Ancak mezunlar değişik unvanlarla çalışmaktadırlar. Görevleri de unvanlarına göre değişiklik gösterir. Arap dili ve edebiyatı mezunları genellikle mütercim/tercüman. (Bu konuda ayrıntılı bilgi için Mütercim -Tercümanlık programına bakınız) ya da eğitici olarak görev yaparlar.
Çalışma Alanları

Arap dili ve edebiyatı programını bitirenler imam hatip liselerinde Arapça öğretmeni, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda, Devlet arşivlerinde, Arapça konuşan ülkelerle ticari ve kültürel ilişkileri sürdüren kuruluşlarda mütercim / tercüman olarak görev alabilirler.
Arap Dili ve Edebiyatı ile ilgili bilgi paylaşımımız bu kadar web sitemizde 100 den çok meslek tanıtımı yer almaktadır.Dilerseniz diğer mesleklerede göz atabilirsiniz. İyi günler.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

Arap Dili ve Edebiyatı nasıl bir meslektir,Arap Dili ve Edebiyatı ile ilgili bilgiler,Arap Dili ve Edebiyatı detayları

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir