Bilgi ve Belge Yönetimi Meslek Tanıtımı

Hepiniz Üniversiteye gireceksiniz ve belirli bölümlerde karar vermek mecburiyetinde kalacaksınız.Seçmek istediğiniz mesleği gönülden seçmelisiniz.Unutmayın bu meslek seçiminiz bütün hayatınızı etkileyecektir.Bilgi ve Belge Yönetimi Mesleği ile ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.Lütfen iyice inceleyip kararınızı veriniz.Web sitemize diğer meslek tanıtımlarınıda bulabilirsiniz.

Bilgi ve Belge Yönetimi


Programın Amacı

Bilgi ve belge yönetimi programının amacı bilginin ve/veya bilgi kaynaklarının derlenmesi, düzenlenmesi, erişimi ve yayını süreci ile ilgili konularda eğitim yapmaktır.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Bilgi ve belge yönetimi programında Osmanlıca, yazışma teknikleri, bilgisayar, bilgi ağları, veri tabanları, elektronik ortamda kataloglama, sınıflama sistemleri bilgi ve iletişim teknolojileri, dizinleme teknikleri, kütüphane ve otomasyon, arşiv yönetimi, yazmalar ve nadir eserler gibi dersler okutulur.
Gereken Nitelikler

Bilgi ve belge yönetimi programında okumak isteyenlerin sözel yeteneği güçlü, okumayı seven, sistematik düşünebilen ve davranabilen, kapalı yerlerde çalışmaktan ve yazılı belgeler üzerinde çalışmaktan hoşlanan, dikkatli ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Bilgi ve belge yönetimi programını bitirenler, çeşitli kurum ve kuruluşlarda “Arşivci, Kütüphaneci” gibi unvanlarla görev almaktadırlar. Mezunlar çeşitli kütüphanelerde ve arşivlerde veri tabanı tasarımı yapar, web sayfası düzenler, belgeleri, kitapları sınıflandırır, bibliyografik taramalar yapar, kullanıcılara danışmanlık hizmeti verirler.
Çalışma Alanları

Bilgi ve belge yönetimi programını bitirenler resmi ve özel kuruluşların, üniversitelerin kütüphanelerinde, devlet arşivlerinde, basılı ya da elektronik ortamda indeks ve öz hazırlama hizmeti veren ya da bunların dağıtımını yapan kuruluşlarda görev alabilirler.
Bilgi ve Belge Yönetimi ile ilgili bilgi paylaşımımız bu kadar web sitemizde 100 den çok meslek tanıtımı yer almaktadır.Dilerseniz diğer mesleklerede göz atabilirsiniz. İyi günler.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

Bilgi ve Belge Yönetimi nasıl bir meslektir,Bilgi ve Belge Yönetimi ile ilgili bilgiler,Bilgi ve Belge Yönetimi detayları

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir