Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Meslek Tanıtımı

Hepiniz Üniversiteye gireceksiniz ve belirli bölümlerde karar vermek mecburiyetinde kalacaksınız.Seçmek istediğiniz mesleği gönülden seçmelisiniz.Unutmayın bu meslek seçiminiz bütün hayatınızı etkileyecektir.Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Mesleği ile ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.Lütfen iyice inceleyip kararınızı veriniz.Web sitemize diğer meslek tanıtımlarınıda bulabilirsiniz.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği

Programın Amacı
Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği programının amacı, okullarda din kültürü ve ahlak bilgisi konularında eğitim yapacak öğretmenleri yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği programında genel kültür derslerinin yanı sıra, tefsir usulü, hadis usulü, İslam dini esasları, İslam ahlakı, İslam tarihi, mantık, felsefe tarihi, dinler tarihi, hadis, İslam mezhepleri tarihi, tasavvuf tarihi gibi dersler okutulmaktadır. Ayrıca program boyunca, eğitim psikolojisi değerlendirme ve rehberlik, genel öğretim metotları, özel öğretim metotları, ölçme ve değerlendirme gibi öğretmenlik meslek bilgisi kazandıran dersler de okutulur.
Gereken Nitelikler

Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği programında okumak isteyenlerin, sözlü ifade yeteneği gelişmiş, sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, soyut konularla ve özellikle felsefe ile uğraşmaktan hoşlanan kişiler olmaları gerekir. Düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme, başkaları ile iyi iletişim kurabilme, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilme, kendini ve çevresindekileri geliştirme çabasında olma da ilköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinde aranan özelliklerdir.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği programını bitirenlere “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni” unvanı verilir. Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni görev yaptığı okulda öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde alanı ile ilgili bilgi, beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar, öğrencilerinin başarılarını değerlendirir ve başarıyı artırıcı önlemler alır, mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.
Çalışma Alanları

Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri resmi ve özel okullarda, imam hatip liselerinde çalışma olanağına sahiptirler.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği ile ilgili bilgi paylaşımımız bu kadar web sitemizde 100 den çok meslek tanıtımı yer almaktadır.Dilerseniz diğer mesleklerede göz atabilirsiniz. İyi günler.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği nasıl bir meslektir,Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği ile ilgili bilgiler,Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği detayları

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir