Elektrik Öğretmenliği Meslek Tanıtımı

Hepiniz Üniversiteye gireceksiniz ve belirli bölümlerde karar vermek mecburiyetinde kalacaksınız.Seçmek istediğiniz mesleği gönülden seçmelisiniz.Unutmayın bu meslek seçiminiz bütün hayatınızı etkileyecektir.Elektrik Öğretmenliği Mesleği ile ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.Lütfen iyice inceleyip kararınızı veriniz.Web sitemize diğer meslek tanıtımlarınıda bulabilirsiniz.

Elektrik Öğretmenliği


Programın Amacı

Elektrik öğretmenliği programının amacı, teknik liselerde, endüstri meslek liselerinde ve yaygın eğitim kurumlarında elektrik konusunda eğitim yapacak öğretmenleri yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Elektrik öğretmenliği programında temel fizik ve matematik, kimya, elektrik malzemeleri bilgisi,elektrik ve manyetik alanlar,elektrik tesisat ve ölçme,elektromanyetik alanlar,elektrik devreleri,elektrik makineleri,sarım tekniği, güç elektroniği, elektrik tesisat projesi, elektrik santralleri, enerji sistemleri analizi gibi alan dersleri verilir. Ayrıca, eğitim psikolojisi, genel öğretim metotları, bilgisayar öğretimi, özel öğretim metotları, mesleki teknik eğitimin esasları, ölçme ve değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi dersleri de okutulur ve uygulama yaptırılır.
Gereken Nitelikler

Elektrik öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde sayısal yeteneğe sahip, sistematik düşünebilen, mantık, matematik ve fizik konularında başarılı olmaları gerekir Ayrıca düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilme, dikkatli, işine özenli olma, insanlarla iyi iletişim kurabilme, kendini ve çevresini geliştirme istek ve çabasında olma elektrik öğretmeni olmak isteyenlerde aranan özelliklerdir
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Elektrik öğretmenliği programını bitirenlere “Teknik Öğretmen” unvanı verilmektedir. Mezunlar, Elektrik öğretmeni olarak örgün ve yaygın eğitim kurumlarında, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, öğrencilerin yaş düzeyleri ve okulun amaçları dikkate alınarak hazırlanan öğretim programı çerçevesinde, elektrik konusunda teorik ve pratik dersler verir, öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı önlemler alır, öğrenci sorunları ile ilgilenir ve giderilmesine çalışır, kendini ve mesleğini geliştirici çalışmalar yapar, alanındaki gelişmelerin öğretim programlarına yansıtılması için girişimlerde bulunur.
Çalışma Alanları

Elektrik öğretmenlerinin başlıca çalışma alanı Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı teknik liseler,endüstri meslek liseleri ve yaygın eğitim kurumlarıdır. Elektrik öğretmenleri genel eğitim veren okullarda da öğretmen olarak görev alabilirler, özel sektöre bağlı eğitim kurumları ile işletmelerde de çalışma olanağı bulabilirler, kendileri özel iş yeri açabilirler.
Elektrik Öğretmenliği ile ilgili bilgi paylaşımımız bu kadar web sitemizde 100 den çok meslek tanıtımı yer almaktadır.Dilerseniz diğer mesleklerede göz atabilirsiniz. İyi günler.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

Elektrik Öğretmenliği nasıl bir meslektir,Elektrik Öğretmenliği ile ilgili bilgiler,Elektrik Öğretmenliği detayları

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir