Sondajcılık Meslek Tanıtımı

Hepiniz Üniversiteye gireceksiniz ve belirli bölümlerde karar vermek mecburiyetinde kalacaksınız.Seçmek istediğiniz mesleği gönülden seçmelisiniz.Unutmayın bu meslek seçiminiz bütün hayatınızı etkileyecektir.Sondajcılık Mesleği ile ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.Lütfen iyice inceleyip kararınızı veriniz.Web sitemize diğer meslek tanıtımlarınıda bulabilirsiniz.

Sondajcılık


Programın Amacı

Sondajcılık programının amacı, yeri delme veya silindirik bir kazı işini yapacak elemanları yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Sondajcılık programında, matematik, fizik, jeoloji, topografik ve jeolojik harita bilgisi, sondaj makineleri, iş hukuku ve iş emniyeti, pompa ve sondaj tekniği ile ilgili dersler okutulur ve 60 gün uygulama yaptırılır.
Gereken Nitelikler

Sondajcılık programına girmek isteyenlerin fizik ve jeoloji alanında başarılı, el-göz koordinasyonu güçlü, açık havada çalışmaktan hoşlanan kimseler olmalıdırlar.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Sondajcılık programını bitirenlere “”Sondaj Teknikeri”” unvanı verilir. Sondaj teknikerleri jeologlar, petrol, maden ve makine mühendisleri ile birlikte çalışırlar. Belli araçlar kullanarak, yeraltında yapılacak araştırma ve maden işletme işleri için delme yapar. Sondaj teknikeri mühendisle işçi arasında ara eleman olarak çalışır.
Çalışma Alanları

Sondaj teknikerleri DSİ, TKİ Genel Müdürlükleri, TPAO, MTA, EİE İdaresi ve İller Bankası gibi kuruluşlarda görev alabilirler.
Sondajcılık ile ilgili bilgi paylaşımımız bu kadar web sitemizde 100 den çok meslek tanıtımı yer almaktadır.Dilerseniz diğer mesleklerede göz atabilirsiniz. İyi günler.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

Sondajcılık nasıl bir meslektir,Sondajcılık ile ilgili bilgiler,Sondajcılık detayları

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir