Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Meslek Tanıtımı

Hepiniz Üniversiteye gireceksiniz ve belirli bölümlerde karar vermek mecburiyetinde kalacaksınız.Seçmek istediğiniz mesleği gönülden seçmelisiniz.Unutmayın bu meslek seçiminiz bütün hayatınızı etkileyecektir.Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Mesleği ile ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.Lütfen iyice inceleyip kararınızı veriniz.Web sitemize diğer meslek tanıtımlarınıda bulabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği


Programın Amacı

Sosyal bilgiler öğretmenliği programının amacı, ilköğretim okullarının ikinci aşamasında sosyal bilgiler (tarih, coğrafya, yurttaşlık bilgisi) derslerini okutacak öğretmenleri yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Sosyal bilgiler öğretmenliği programında Eskiçağ tarihi, Müslüman Türk devletleri tarihi Selçuklu ve Osmanlı tarihi, Türkiye Cumhuriyeti tarihi, jeomorfoloji, klimatoloji hidrografya, bitki coğrafyası, Türkiye’nin ekonomik coğrafyası, nüfus ve yerleşme coğrafyası, sosyoloji gibi alan dersleri verilir. Ayrıca, psikolojiye giriş, eğitim psikolojisi, genel öğretim metotları, özel öğretim metotları, ölçme ve değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi veren dersler okutulur ve uygulama yaptırılır.
Gereken Nitelikler

Sosyal bilgiler öğretmenliği programında okumak isteyenlerin üst düzeyde sözel yeteneğe sahip, sosyal bilgilere ilgili ve bu alanda başarılı kimseler olmaları gerekir. Düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme, başkaları ile iyi iletişim kurabilme, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilme, kendini ve çevresindekileri geliştirme çabasında olma da sosyal bilgiler öğretmenlerinde aranan özelliklerdir.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Sosyal bilgiler öğretmenliği programını bitirenlere “Sosyal Bilgiler Öğretmeni” unvanı verilir. Sosyal bilgiler öğretmeni görev yaptığı okulda öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde alanı ile ilgili bilgi, beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar, öğrencilerinin başarılarını değerlendirir ve başarıyı artırıcı önlemler alır, mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.
Çalışma Alanları

Sosyal bilgiler öğretmenleri resmi ve özel ilköğretim okullarında, özel dershanelerde öğretmen olarak çalışma olanağına sahiptirler.
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ile ilgili bilgi paylaşımımız bu kadar web sitemizde 100 den çok meslek tanıtımı yer almaktadır.Dilerseniz diğer mesleklerede göz atabilirsiniz. İyi günler.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği nasıl bir meslektir,Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ile ilgili bilgiler,Sosyal Bilgiler Öğretmenliği detayları

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir