Türk Dili ve Edebiyatı Meslek Tanıtımı

Hepiniz Üniversiteye gireceksiniz ve belirli bölümlerde karar vermek mecburiyetinde kalacaksınız.Seçmek istediğiniz mesleği gönülden seçmelisiniz.Unutmayın bu meslek seçiminiz bütün hayatınızı etkileyecektir.Türk Dili ve Edebiyatı Mesleği ile ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.Lütfen iyice inceleyip kararınızı veriniz.Web sitemize diğer meslek tanıtımlarınıda bulabilirsiniz.

Türk Dili ve Edebiyatı


Programın Amacı

Türk dili ve edebiyatı programının amacı, Türk dilinin yapısını, gelişmesini ve diğer dillerle olan bağlantısını, Türk edebiyatının tarihini ve bugünkü durumunu inceleyecek elemanlar yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Bu programda, Türk dili ve edebiyatının tüm evrelerine yönelik eğitim yapılır; Osmanlıca, genel dilbilim, Çağatayca veya Uygurca, Servet-i fûnun edebiyatı, halk edebiyatı, divan edebiyatı ve çağdaş Türk edebiyatı konularında dersler okutulur.
Gereken Nitelikler

Türk dili ve edebiyatı programında okumak isteyenlerin üst düzeyde sözel düşünme, düşüncelerini söz ve yazı ile etkileyici bir biçimde ifade edebilme yeteneklerine sahip, okumayı seven, okuduklarını çözümleyebilen ve yeni sentezler oluşturabilen kimseler olmaları gerekir.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Türk dili ve edebiyatı programını bitirenlere “Türkolog” unvanı verilmektedir. Türkologlar Türk dilinin yapısını, kökenini, gelişini, gelişimi etkileyen faktörleri, Türkçe ile yazılmış edebi eserleri incelerler; dilin korunması ve sağlıklı gelişimi için öneriler geliştirirler, sözlükler hazırlarlar. Ancak mezunların pek azı bu işleri yapmak için gerekli bilimsel meraka sahiptir. Mezunların bir kısmı yazar olarak, çoğunluğu da eğitici olarak görev yapmaktadırlar.
Çalışma Alanları

Türk dili ve edebiyatı programı mezunları kütüphanelerde, arşivlerde, Kültür Bakanlığı’nda, TRT Kurumu’nda görev alabilirler, yükseköğretim kurumlarında “”Okutman”” olarak çalışabilirler. Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans programını da bitirmiş olanlar öğretmenlik olanlar orta dereceli okullara Türk Dili ve Edebiyatı, ilköğretim okullarına Türkçe öğretmeni olarak atanabilirler. Özel yetenekleri olanlar gazete ve dergilerde yazarlık, editörlük yapabilirler.
Türk Dili ve Edebiyatı ile ilgili bilgi paylaşımımız bu kadar web sitemizde 100 den çok meslek tanıtımı yer almaktadır.Dilerseniz diğer mesleklerede göz atabilirsiniz. İyi günler.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

Türk Dili ve Edebiyatı nasıl bir meslektir,Türk Dili ve Edebiyatı ile ilgili bilgiler,Türk Dili ve Edebiyatı detayları

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir