Yağ Endüstrisi Meslek Tanıtımı

Hepiniz Üniversiteye gireceksiniz ve belirli bölümlerde karar vermek mecburiyetinde kalacaksınız.Seçmek istediğiniz mesleği gönülden seçmelisiniz.Unutmayın bu meslek seçiminiz bütün hayatınızı etkileyecektir.Yağ Endüstrisi Mesleği ile ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.Lütfen iyice inceleyip kararınızı veriniz.Web sitemize diğer meslek tanıtımlarınıda bulabilirsiniz.

Yağ Endüstrisi


Programın Amacı

Yağ Endüstrisi programının amacı bitkisel yağ üreten işletmelerde, gıda mühendisi ile teknisyen ve işçiler arasında görev yapan elemanları yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Yağ endüstrisi programında kimya, gıda kimyası, yağ kimyası, gıda mevzuatı ve standartları, gıda mikrobiyolojisi, yağ katkı maddeleri, yağ kalite kontrolü, yağ teknolojisi, zeytin yağ endüstrisi, ekonomi ve iş idaresi gibi dersler okutulur ve uygulama yaptırılır.
Gereken Nitelikler

Yağ endüstrisi programında okumak isteyenlerin kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı, ayrıntıya dikkat edebilen, yağ kokulu ortamlarda çalışmaktan rahatsız olmayan kimseler olmaları gerekir.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Yağ endüstrisi programını bitirenlere “Yağ Teknikeri” unvanı verilir. Yağ teknikeri gıda mühendisinin hazırladığı plana göre, yağı çıkarılacak meyve veya tohumların (zeytin, ayçiçeği vb.) niteliklerini inceler, yağın çıkarılması için gereken işlemleri uygular, çıkan yağı laboratuarda inceler ve istenilen nitelikleri kazanması için yağa uygulanması planlanan işlemleri yürütür.
Çalışma Alanları

Yağ teknikeri genellikle özel sektöre ait yağ işletmelerinde çalışabilirler. Bir kısmı da Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı kuruluşlarda görev alabilirler ya da kendi işletmelerini kurabilirler. Zeytin ve ayçiçeği üretimi yapılan yörelerde iş bulma olanağı daha fazladır.
Yağ Endüstrisi ile ilgili bilgi paylaşımımız bu kadar web sitemizde 100 den çok meslek tanıtımı yer almaktadır.Dilerseniz diğer mesleklerede göz atabilirsiniz. İyi günler.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

Yağ Endüstrisi nasıl bir meslektir,Yağ Endüstrisi ile ilgili bilgiler,Yağ Endüstrisi detayları

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir