Ziraat Mühendisliği Meslek Tanıtımı

Hepiniz Üniversiteye gireceksiniz ve belirli bölümlerde karar vermek mecburiyetinde kalacaksınız.Seçmek istediğiniz mesleği gönülden seçmelisiniz.Unutmayın bu meslek seçiminiz bütün hayatınızı etkileyecektir.Ziraat Mühendisliği Mesleği ile ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.Lütfen iyice inceleyip kararınızı veriniz.Web sitemize diğer meslek tanıtımlarınıda bulabilirsiniz.

Ziraat Mühendisliği


Programın Amacı

Ziraat mühendisliği programının amacı, besin değeri olan hayvan ve bitkilerin bilimsel yöntemlerle üretimi konusunda eğitim yapmaktır.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Ziraat mühendisliği programında botanik, matematik, kimya, tarımsal ekoloji, tarımsal mekanizasyon, tarla bitkileri, toprak yönetimi, meyve-bağ yetiştiriciliği, tarımsal yapılar gibi dersler ilk 3 yıl ortak olarak alınır. Son sınıfta ise öğrenciler, başarı durumlarına göre, seçmiş oldukları Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Tarla Bitkileri, Toprak, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Tarım Makineleri, Tarım Ekonomisi veya Zootekni alt programlarından birinde kuramsal ve uygulamalı eğitim görürler.
Gereken Nitelikler

Ziraat mühendisliği programına girebilmek için ortalamanın üzerinde bir akademik yetenek ile başta biyoloji olmak üzere, fen derslerinde başarılı olmak gereklidir. Açık havada, çoğunlukla da kentlerden uzak, doğa ile baş başa yaşamaktan hoşlanan kimseler ziraat alanında çalışmaktan mutlu olabilirler.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Ziraat mühendisliği bölümünü bitirenlere “Ziraat Mühendisi” unvanı verilir. Ziraat mühendisleri seçtikleri alanlarla ilgili görevleri yaparlar.Bunlar aşağıda belirtilmiştir: Bahçe Bitkileri: Bağ ve bahçelerde çeşitli sebze ve meyvelerin bilimsel yöntemlerle yetiştirilmesi, türlerinin geliştirilmesi, ürünlerin toplanması, korunması ve pazarlanması konularında çalışır. Bitki Koruma: Bol ve kaliteli bitkisel ürün elde edebilmek için bitkilerin hastalıklardan, zararlılardan ve yabancı otlardan korunması konusunda çalışmalar yapar. Tarla Bitkileri: Besin olarak kullanılan ve çok yaygın olarak üretilen bitkilerin yetiştirilmesi, türlerinin geliştirilmesi, ürünlerin modern yöntemlerle toplanması, depolanması, standartlaştırılması ve sınıflandırılması ile ilgili işleri yürütür. Toprak: Toprağın, yapı ve niteliklerinin incelenmesi, en yüksek miktarda ve kalitede ürün elde edebilmek için gerekli niteliklerin toprağa kazandırılması ve toprağın korunması konularında araştırma yapar. Tarım Makineleri: Çeşitli tarım alanlarında kullanılabilecek en uygun makine ve enerji türünün saptanması, alet ve makinelerin tasarımı, yapımı ve kullanımı ve geliştirilmesi ile ilgili çalışmaları yürütür. Tarım Ekonomisi: Ülkemizde tarıma ayrılan sermaye, alan ve insan gücü kaynaklarının en verimli şekilde kullanımı için plan yapılması, bir tarım işletmesinin kuruluşunda sermaye, hammadde ve insan gücünün en ekonomik şekilde nasıl sağlanacağının ve kullanılacağının hesaplanması, kamu politikasının esaslarının belirlenmesi ve tarım ürünlerinin değerlendirilerek pazarlanması ile ilgili işleri yürütür. Zootekni: Ürünlerinden yararlanılan hayvanların üretilmesi, türlerinin iyileştirilmesi, bakımı ve değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yapar.
Çalışma Alanları

Ziraat mühendisleri kamu alanında, Tarım Bakanlığı, DSİ ve belediyelerde, özel sektörde ise ziraat, ziraat ve ilaçlama ile ilgili şirketlerde iş bulabilirler. Mezunlar isterlerse kendi özel işlerini de kurabilirler.
Ziraat Mühendisliği ile ilgili bilgi paylaşımımız bu kadar web sitemizde 100 den çok meslek tanıtımı yer almaktadır.Dilerseniz diğer mesleklerede göz atabilirsiniz. İyi günler.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

Ziraat Mühendisliği nasıl bir meslektir,Ziraat Mühendisliği ile ilgili bilgiler,Ziraat Mühendisliği detayları

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir