ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ TANITIMI

Üniversiteye yeni başlayacakların verecekleri tercihlerde üniversitelerini iyi tanımaları gerekmektedir.ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ hakkındaki bilgiler aşağıda mevcuttur.Bir üniversiteyi iyi tanımadan kesinlikle tercihinizi vermeyiniz.
Tercihlerinizi yaparken mutlaka birinden destek isteyiniz.Dersaneye veya okuldaki rehberlik hocalarınızdan yardım isteyebilirsiniz.İyi Günler

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ

Üniversite Türü: Devlet

Kuruluş Tarihi: 07.06.1957

Telefon: +90 442 231 11 11

Faks: +90 442 236 10 14

Internet: www.atauni.edu.tr

Adres: Atatürk Üniversitesi 25240 Erzurum

Öğrenim Dili: Türkçe

Yerleşim: Üniversite, büyük bir bölümü ağaçlandırılmış 35 870 dekarlık alan üzerinde kurulmuş bir ana kampüse sahip. Civar il ve ilçelerdeki mevcut fakülte ve yüksekokullar itibariyle toplam 12 kampüsten oluşuyor. Merkez, Erzurum, Ağrı ve Erzincan?a bu kampüsler dağılmış durumda.

Akademik birimler: 15 fakülte, 17 yüksekokul, 6 enstitü, 10 araştırma merkezi, 2 araştırma hastanesi mevcut.

Barınma: Merkez kampüs ile fakülte ve yüksekokulların bulunduğu il ve ilçelerde Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü?ne bağlı olarak hizmet veren yurtların kapasitesi 4 254 kız, 5 600 erkek olmak üzere toplam 9 854?tür. Ayrıca talep gözönünde bulundurularak 1 000 yatak da boş tutuluyor.

Beslenme: Bütün kampüslerde öğrencilerin yararlanabileceği birer kantin bulunuyor. Ayrıca Erzurum kampüsünde 2 modern kafeterya hizmet veriyor. Erzurum merkez kampüste aynı anda 10 000 öğrenci yemek yiyebiliyor. Diğer il ve ilçelerde de yemekhane hizmeti mevcut.

Teknoloji: Sayıları 150?yi bulan modern laboratuvarlara sahip olan üniversite çağdaş teknolojik şartlarla donatılmış bir bilgi işlem merkezine sahip.

Sağlık hizmetleri: Öğrenci kliniği bulunuyor. Bu klinik bünyesinde görev yapan 5 doktor, 1 diş hekimi, 1 psikolog, 3 hemşire, 2 sağlık teknisyeni öğrencilere ücretsiz olarak hizmet veriyor.

Spor tesisleri: Üniversitede toplam 4 adet spor salonu bulunuyor. Ayrıca merkez kampüste 1 adet çim, 5 adet toprak futbol sahası var. 

Burs: Üniversitede 3 bin 800 muhtaç ve başarılı öğrenciye 45 milyon lira karşılıksız burs veriliyor. Ayrıca ÖSS sınavı sonunda ilk 2 bine girip üniversiteyi tercih eden öğrencilere de 125 milyon ile 225 milyon lira arasında değişen miktarlarda karşılıksız burs veriliyor

Genel Bilgi: Ulu Önder Atatürk’ün direktifleri doğrultusunda kurulan üniversite, 45 yıldır gençlerimizi yetiştiriyor. Üniversite kurulduğu yıldan itibaren yüksek öğretim kadrolarına en fazla öğretim elemanı kazandıran üniversitelerden birisi. Fakülte ve yüksek okullardaki her sınıfın bir danışmanı var. Kayıt ve sınavlar sırasında öğrencilere yol gösteren danışmanlar üniversite ile ilgili kuralları anlatır ve kişisel konularda da gençlere yardımcı olur.

Teorik ve uygulamaları derslere, laboratuvar ve atölye çalışmalarına devam zorunluluğu var. Öğrencilerin ortak kullanımına sunulan eğitim ve araştırmalara yönelik 150 laboratuvar bulunuyor. Merkez kampusünde yer alan kütüphanelerinde 70 bini nadir eser olmak üzere 257 bini aşkın kitap. 239 yerli, 510 yabancı süreli yayını, 14 adet veri tabanı ile 7 bin civarında dergiye tam metin ulaşımı sağlanıyor. Bilgisayar teknolojisinin sağladığı olanaklardan yararlanmak amacıyla üniversite bünyesinde Bilgisayar Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi bulunuyor. Bu merkezden öğretim elemanları, öğrenciler ve vatandaşlara bilgisayar eğitim ve öğretimi, bilgisayar ile ilgili yayınlar ve danışmanlık hizmeti veriliyor. Öğrencilerin fiziksel ve ruhsal yönden sağlıklı, dengeli, kişilikli olarak gelişmelerine yardımcı olmak amacıyla yürütülen sportif etkinliklere her yıl 5 dolayında genç katılıyor. Bu çalışmalar 10 spor salonu ve bir stadyumda yürütülüyor.

Rektörün Adaylara Mesajı: "Üniversitemiz ülkemizin en gelişmiş ve en köklü üniversitelerinden birisidir. Bir üniversitede olması gereken tüm fakülte ve yüksekokullara sahip olup, dershane, atölye, labaratuvar ve kütüphane açısından çok geniş imkanlara sahiptir. Ayrıca üniversitemiz son derece huzurlu ve sosyal barışın yaşandığı bir üniversitedir. Bu nedenle tüm adaylara Atatürk Üniversitesi’nde öğrenci olmalarını büyük bir ısrarla öneriyorum"

Şimdilik ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ hakkındaki bilgiler bu kadar.Daha çok detayı öğrenmek için web sitelerini ziyaret ediniz veya irtibat numaralarından iletişime geçerek daha detalı bilgi alınız.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ telefon numarası,ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ nerede,ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ bilgileri,ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ nasıl bir üniversite,ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ kapasitesi,ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ ili,ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ bölümleri

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir