Çocukları okula yeni başlayacak velileri rapor telaşı sardı

Yozgat Devlet Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Polikliniği bugünlerde en yoğun günlerini yaşıyor. 4+4+4 eğitim sisteminin yürürlüğe girmesiyle 66 ayını doldurmuş çocukları olan veliler çocuklarının bireysel ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını gerekçe göstererek sınıfta sıkıntı çekmemeleri için rapor almaya çalışıyor.

Yeni dönemde çocuğunu 66 ayı (5.5 yaş) doldursa bile hazır olmadığı için okula göndermek istemeyen veliler büyük bir kafa karışıklığı yaşıyor. Yasaya göre, veli çocuğunun fiziki ve ruhi yetersizliğini sağlık raporu ile belgelemek zorunda.

Hastaneye sağlık raporu almak için çocukları ile birlikte gelen veliler, "Çocuğumuzu bireysel ihtiyaçlarını karşılayamayacağını bildiğimizden dolayı rapor almaya geldik. Rapor almadan okula göndermiş olsak günlük 15 lira ayda ise 450 lira para cezası ödemek zorunda kalacağız. Biz de bu durumu sağlık raporu ile belgelemek için geldik." ifadelerini kullandı.

Yozgat Devlet Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Veli Kurt ise okulların açılmasına sayılı günler kala vatandaşların çocuklarına rapor almak için polikliniğe müracaat ettiklerini belirtti. Dr. Kurt, "Yeni eğitim sisteminin yürürlüğe girmesiyle bugünlerde hastalarımızdan ziyade en fazla gelen vatandaşlarımız çocuğunu okula göndermemek için sağlık raporu almaya çalışıyor. Biz de yaptığımız uygulamalarla çocuğun kendi ihtiyaçlarını yani altını ıslatmama gibi bireysel ihtiyaçlarını kapsayan bir değerlendirmeye tabi tutuyoruz. Uygun gördüğümüz çocuklarımız okula gidebilir. Fakat yeterli görmediğimiz çocuklara ise rapor düzenliyoruz. Bizim velilerimizden isteğimiz son güne kalmamaları. Çünkü şuanda aşırı derecede yoğunluk yaşıyoruz. Bu yoğunluğumuzun okulların açılmasına bir hafta kala daha da artacağını tahmin ediyoruz." diye konuştu.

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir