Jeoteknik Teknikerliği Meslek Tanıtımı

Hepiniz Üniversiteye gireceksiniz ve belirli bölümlerde karar vermek mecburiyetinde kalacaksınız.Seçmek istediğiniz mesleği gönülden seçmelisiniz.Unutmayın bu meslek seçiminiz bütün hayatınızı etkileyecektir.Jeoteknik Teknikerliği Mesleği ile ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.Lütfen iyice inceleyip kararınızı veriniz.Web sitemize diğer meslek tanıtımlarınıda bulabilirsiniz.

Jeoteknik Teknikerliği


Programın Amacı

Jeoteknik Teknikerliği programının amacı, yerkabuğunun yüzeyinin ve altının bugünkü durumu ve yer altı kaynaklardan yararlanma teknikleri konusunda eğitim yapmaktır.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Jeoteknik teknikerliği, matematik, fizik, kimya gibi temel bilim derslerinden başka jeoloji ve kayaç bilgisi,kaya mekaniği, zemin mekaniği, yapı mekaniği, sondaj tekniği, makine ve motor bilgisi, topoğrafya ve jeoloji haritaları bilgisi, iş hukuku, iş güvenliği gibi dersler okutulur ve uygulama yaptırılır.
Gereken Nitelikler

Jeoteknik teknikerliği programında okumak isteyenlerin kişinin jeoloji ve fizik konularına ilgili ve bu alanda başarılı,, açık havada çalışmaktan hoşlanan, bedence sağlam ve dayanıklı kimseler olmaları gerekir.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Bu programdan mezun olanlara “Jeoteknik Teknikeri” unvanı verilir. Jeoteknik teknikeri yeraltındaki doğal kaynakların maden, petrol, endüstriyel hammaddelerin, yeraltı suyunun, jeotermik enerjinin bilimsel ve teknik yöntemlerle araştırılması, bulunması, rezervlerin hesaplanması ve yeryüzüne çıkarılması ile yeryüzünün jeolojik haritalarını yapımı konusunda jeoloji mühendisine yardımcı ara eleman olarak görev yaparlar.
Çalışma Alanları

Bu alanda çalışanların büyük bir bölümü kamu kuruluşlarında, pek azı ise özel sektörde çalışma olanağı bulabilirler. Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü, Devlet Su İşleri, İller Bankası, Etibank, Türkiye Kömür İşletmeleri, Devlet Karayolları, Deprem Araştırma Enstitüsü ve özel sektör de seramik ve cam fabrikaları başlıca iş alanları olabilir.
Jeoteknik Teknikerliği ile ilgili bilgi paylaşımımız bu kadar web sitemizde 100 den çok meslek tanıtımı yer almaktadır.Dilerseniz diğer mesleklerede göz atabilirsiniz. İyi günler.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

Jeoteknik Teknikerliği nasıl bir meslektir,Jeoteknik Teknikerliği ile ilgili bilgiler,Jeoteknik Teknikerliği detayları

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir