Karayolu Ulaşımı ve Trafik Meslek Tanıtımı

Hepiniz Üniversiteye gireceksiniz ve belirli bölümlerde karar vermek mecburiyetinde kalacaksınız.Seçmek istediğiniz mesleği gönülden seçmelisiniz.Unutmayın bu meslek seçiminiz bütün hayatınızı etkileyecektir.Karayolu Ulaşımı ve Trafik Mesleği ile ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.Lütfen iyice inceleyip kararınızı veriniz.Web sitemize diğer meslek tanıtımlarınıda bulabilirsiniz.

Karayolu Ulaşımı ve Trafik


Programın Amacı

Karayolu Ulaşımı ve Trafik programının amacı kentler arası ve kent içi ulaşım yollarının projesinin hazırlanması, yapımı, bakımı ve onarımı ile taşımacılığın planlanıp yürütülmesi işlerinde, mühendislerle teknisyen ve işçiler arasında görev yapan ara insan gücünü yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Karayolu Ulaşımı ve Trafik programında matematik, teknolojinin bilimsel ilkeleri, İngilizce, teknik resim, topografya, zemin mekaniği, yol üst yapısı, köprüler ve tüneller, trafik planlaması ve uygulaması, trafik eğitimi ve belge işlemleri, motorlu taşıt teknolojisi, gibi dersler okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.
Gereken Nitelikler

Karayolu Ulaşımı ve Trafik programında okumak isteyenlerin matematiğe ve fiziğe, özellikle mekanik konularına ilgili ve bu konularda başarılı, çizim yeteneğine sahip, açık havada çalışmaktan hoşlanan kimseler olmaları gerekir.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Karayolu Ulaşımı ve Trafik programını bitirenlere “Karayolu Ulaşımı ve Trafik Teknikeri”” unvanı verilir. Karayolu ulaşımı ve trafik teknikerleri inşaat mühendislerine yardımcı eleman olarak yol ve köprülerin projelerinin hazırlanması, yapımı, bakımı ve onarımı sırasında işlerin ve işçilerin denetimi, trafik güvenliği ve eğitimi ile ilgili işlerinin yürütülmesi gibi görevler yapar.
Çalışma Alanları

Karayolu ulaşımı ve trafik teknikerleri genellikle Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanlıklarına bağlı kuruluşlarda görev alırlar. Ayrıca belediyelerin fen işlerinde ve özel sektörde karayolu, yol yapım ve onarımı yapan firmalarda iş bulabilirler.
Karayolu Ulaşımı ve Trafik ile ilgili bilgi paylaşımımız bu kadar web sitemizde 100 den çok meslek tanıtımı yer almaktadır.Dilerseniz diğer mesleklerede göz atabilirsiniz. İyi günler.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

Karayolu Ulaşımı ve Trafik nasıl bir meslektir,Karayolu Ulaşımı ve Trafik ile ilgili bilgiler,Karayolu Ulaşımı ve Trafik detayları

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir