Mekatronik Öğretmenliği Meslek Tanıtımı

Hepiniz Üniversiteye gireceksiniz ve belirli bölümlerde karar vermek mecburiyetinde kalacaksınız.Seçmek istediğiniz mesleği gönülden seçmelisiniz.Unutmayın bu meslek seçiminiz bütün hayatınızı etkileyecektir.Mekatronik Öğretmenliği Mesleği ile ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.Lütfen iyice inceleyip kararınızı veriniz.Web sitemize diğer meslek tanıtımlarınıda bulabilirsiniz.

Mekatronik Öğretmenliği


Programın Amacı

Mekatronik öğretmenliği programının amacı, hem ortaöğretim düzeyindeki mesleki teknik öğretim kurumlarına mekatronik teknik öğretmeni yetiştirmek hem de endüstride kullanılan akıllı makinelerin üretimine yönelik olarak mekatronik dalında lisans seviyesinde teknolojik uygulama yaptıran ve/veya yapan özellikle hizmet içi mesleki teknik eğitim verebilecek öğretmenleri yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Mekatronik öğretmenliği programında matematik, fizik, gibi fen bilimleri derslerinin yanı sıra elektronik, malzeme, mekanik, akışkanlar dinamiği, kontrol sistemleri, elektromekanik sistemler, bilgisayar destekli sistemler, bilgisayar destekli tasarım, sayısal kontrol sistemleri, robotlar, imalat işlemleri ile ilgili teknik dersler verilir. Programda ayrıca eğitim psikolojisi, genel ve özel öğretim metotları, ölçme-değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi dersleri okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.
Gereken Nitelikler

Mekatronik öğretmenliği programında okumak isteyenlerin, matematik ve fiziğe ilgili ve bu alanda başarılı, teknolojiye ilgi duyan, el becerisine yatkın, araştırmayı, üretmeyi ve sorun çözmeyi seven, yaratıcı, bedence sağlam ve dayanıklı, grup çalışmasına yatkın, insanlarla iyi iletişim kurabilen, dikkatli ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Mekatronik öğretmenliği programını bitirenlere “Mekatronik Öğretmeni” unvanı verilir. Mekatronik öğretmeni görev yaptığı okulda öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde alanı ile ilgili bilgi, beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar, öğrencilerinin başarılarını değerlendirir ve başarıyı artırıcı önlemler alır,mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.
Çalışma Alanları

Mekatronik öğretmenleri, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Anadolu Teknik Lisesi, Anadolu Endüstri Meslek Lisesi, Teknik Lise, Endüstri Meslek Lisesi, Yetişkinler ve Çıraklık Eğitim Merkezlerinde öğretmen olarak, teknik eğitim fakültelerinde araştırma görevlisi görev alabilirler. Ayrıca endüstride gittikçe önem kazanan hizmet içi eğitim ve öğretimde de eğitici personel olarak sanayi sektörüne yönelik hizmet verirler. Mekatronik öğretmenleri otomotiv, beyaz eşya, otomasyon, biomedikal, elektronik ve bilgisayar sektöründeki sanayi kuruluşlarında da iş bulabilirler ya da kendi işyerlerini kurabilirler.
Mekatronik Öğretmenliği ile ilgili bilgi paylaşımımız bu kadar web sitemizde 100 den çok meslek tanıtımı yer almaktadır.Dilerseniz diğer mesleklerede göz atabilirsiniz. İyi günler.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

Mekatronik Öğretmenliği nasıl bir meslektir,Mekatronik Öğretmenliği ile ilgili bilgiler,Mekatronik Öğretmenliği detayları

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir