Mütercim-Tercümanlık Meslek Tanıtımı

Hepiniz Üniversiteye gireceksiniz ve belirli bölümlerde karar vermek mecburiyetinde kalacaksınız.Seçmek istediğiniz mesleği gönülden seçmelisiniz.Unutmayın bu meslek seçiminiz bütün hayatınızı etkileyecektir.Mütercim-Tercümanlık Mesleği ile ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.Lütfen iyice inceleyip kararınızı veriniz.Web sitemize diğer meslek tanıtımlarınıda bulabilirsiniz.

Mütercim-Tercümanlık


Programın Amacı

Mütercim-Tercümanlık programı, yabancı dilde yazılmış bir metnin Türkçe’ye yazılı olarak nasıl çevrileceği (mütercim) ve yabancı dille yapılan bir konuşmanın Türkçe’ye bir dile nasıl çevrileceği (tercümanlık) konularında eğitim yapar.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Bu programda çevirisi yapılacak dilin özellikleri; gramer yapısı, sözcüklerin değişik anlamları, çeviri teknikleri vb. konusunda eğitim yapılır. Dersler genellikle kuramsal ve uygulamalı olarak yürütülür, öğrenciler fakülte gerektiğinde fakültenin dil laboratuarlarından yararlanmaktadırlar.
Gereken Nitelikler

Mütercim -tercümanlık programına gireceklerin ise zengin bir genel kültür yanında gramer ve kompozisyonda başarılı ve geniş bir sözcük dağarcığına sahip olmaları gerekir. Özellikle tercümanlık çeşitli tipte insan tanıma olanağı verdiğinden, hareketli bir çalışma ortamından ve sosyal ilişkilerden zevk alanlar için önerilebilir. Mütercim tercümanlık programına girmek için genel akademik yeteneğin yanı sıra sözel yetenek, güçlü bir belleğe sahip olmak gerekir. Özellikle tercümanlık çeşitli tipte insan tanıma olanağı verdiğinden, hareketli bir çalışma ortamından ve sosyal ilişkilerden zevk alanlar için önerilebilir.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Bu programı bitirenlere “Mütercim-Tercüman” unvanı verilmektedir. Tercümanın işi iki türlüdür. Birincisi “eşzamanlı tercüme” olup bir dilde konuşulanları, konuşma devam ederken, aynı zamanda, başka bir dile çevirmedir. Bu tip tercüme uluslararası konferanslarda çok gereklidir. Elektronik araçların gelişmesi ile bu alanda da ilerlemeler olmuştur. Tercüman, konferans salonunun arkasında bir kabinde oturur ve kulaklık ile konuşmacının söylediklerini dinlerken aynı anda mikrofona, konuşulanların tercümesini söyler. Dinleyiciler de bunu kulaklıkları ile dinlerler. Eşzamanlı tercümede, tercüman konuşmacıyı çok dikkatle dinlemek, onun jest ve mimiklerini izlemek zorundadır. Bu da çok iyi bir lisan bilgisini, dikkatli ve sabırlı olmayı gerektirir. İkinci tür tercümede, konuşmasını bitirdikten sonra tercüman söylenenleri çevirir. Bu tür tercümede her cümle iki defa söylendiğinden zaman alıcıdır. Bu tercümede de tercüman konuşmacının söylediklerini hatırda tutmak ve konuşmayı değiştirmeden çevirmek zorundadır. Mütercim ise bir dille yazılmış bir metni başka bir dile (Türkçe’ye) çevirir.
Çalışma Alanları

. Mütercim- tercümanlar kamu kuruluşlarını, uluslar arası ilişkileri olan şirketlerin tercüme bürolarında mütercim, turizm sektöründe tercüman olarak çalışabilirler. Mütercim-tercümanların iş bulma olanakları,eğitimini aldıkları dile göre değişiklik gösterir. İngilizce uluslar arası iletişim dili olduğundan, İngilizce bilen mütercim ve tercümanların iş bulma olasılıkları, bu mesleği Almanca ve Fransızca dilinde kazananlarınkinden çok daha fazladır. Mütercim-tercümanlık programı mezunlarından Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans eğitimini tamamlayanlar İngilizce derslerini okutmak üzere öğretmen olarak atanabilirler.
Mütercim-Tercümanlık ile ilgili bilgi paylaşımımız bu kadar web sitemizde 100 den çok meslek tanıtımı yer almaktadır.Dilerseniz diğer mesleklerede göz atabilirsiniz. İyi günler.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

Mütercim-Tercümanlık nasıl bir meslektir,Mütercim-Tercümanlık ile ilgili bilgiler,Mütercim-Tercümanlık detayları

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir