Ortaöğretim Başarı Puanı Nasıl Hesaplanacaktır?

2012-ÖSYS'ye başvuran her aday için, adayın mezun olacağı/olduğu okul, mezuniyet yılı ve diploma notu/puanı kullanılarak bir Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) hesaplanacaktır. OBP okuldaki diploma notu/mezuniyet puanlarının dağılımına ve adayın diploma notu/mezuniyet puanının okulundaki diploma notu/puanları içindeki yerine göre değişecek ve değeri en az 100, en çok 500 olacaktır.

 

OBP hesaplama yönteminde her okul için diploma notunun/puanlarının dağılımı, varsa çok düşük notlar ile varsa en büyük diploma notu/puanındaki yığılma dikkate alınacaktır. Bu hesaplama yönteminde bir okulda en yüksek diploma notu/puanına sahip aday sayısı arttığı ölçüde bu adayların OBP'leri 500'ün altına inecektir. Ortaöğretim Başarı Puanları (OBP) hesaplandıktan sonra bu puanlar ağırlıklandırılarak her aday için 3 tane Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP-SÖZ, AOBP-SAY ve AOBP-EA) hesaplanacaktır.

 

OBP'lerin ağırlıklandırılmasında okulun son sınıf öğrencilerinin ilgili yılda elde ettiğiAOBP-SAY için YGS-1'in ve YGS-2'nin ortalamalarının ortalaması, AOBP-SÖZ için YGS-3 ve YGS-4'ün ortalamalarının ortalaması, AOBP-EA için de YGS-5'in ve YGS-6'nın ortalamalarının ortalaması kullanılacaktır. Ağırlıklandırmanın etkisi ile, varsa değeri 500 olan OBP değişmeyecek, ancak değeri 500'ün altında olan OBP'lerin değerleri okulun YGS başarısı oranında artacaktır.

 

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) ve Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanlarının (AOBP- SÖZ, AOBP-SAY ve AOBP-EA) hesaplanmasıyla ilgili teknik ayrıntıların yer aldığı Yönergeye ÖSYM'ninhttp://www.osym.gov.trİnternet adresinden erişilebilir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir