Otobüs ?oförlüğü (Kaptanlık) Meslek Tanıtımı

Hepiniz Üniversiteye gireceksiniz ve belirli bölümlerde karar vermek mecburiyetinde kalacaksınız.Seçmek istediğiniz mesleği gönülden seçmelisiniz.Unutmayın bu meslek seçiminiz bütün hayatınızı etkileyecektir.Otobüs ?oförlüğü (Kaptanlık) Mesleği ile ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.Lütfen iyice inceleyip kararınızı veriniz.Web sitemize diğer meslek tanıtımlarınıda bulabilirsiniz.

Otobüs ?oförlüğü (Kaptanlık)


Programın Amacı

Otobüs şoförlüğü programının amacı, otobüsle ülke içinde ve dışında seyahat edecek insanları, istedikleri yere rahat ve güvenli bir şekilde götürecek elemanları yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Otobüs şoförlüğü programında, fizik, matematik bilgisi, otobüslerde teknik sistemler, sürücülük teknikeri, araç ve yol güvenliği, sürüş psikolojisi gibi dersler yanında Almanca ve İngilizce dersleri de okutulur.
Gereken Nitelikler

Otobüs ?oförlüğü (Kaptanlık) programında okumak isteyenlerin bedence güçlü ve dayanıklı, görme ve işitme duyuları sağlam, belli bir anda bir çok uyarıcıyı algılayabilen ve uyarıcılara ani tepki verebilen, soğukkanlı ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Otobüs şoförlüğü programını bitirenlere “Meslek Elemanı” unvanı verilir. Mezunlar “Otobüs ?oförü” veya “Kaptan” unvanı ile görev yapmaktadırlar. Otobüs şoförü otobüsünün bakımını yaptırır, sefere çıkmadan önce şirketten yolcu listesini alır, yolcuların yerlerini alıp almadıklarını kontrol eder, otobüsü trafik kurallarına uyarak sürer, belirli yerlerde yolcuların ve eşyalarının indirilmesini sağlar. Ayrıca, otobüste çalışan diğer kişilerin çalışmalarını denetler, aralarında eşgüdümü sağlar, gerektiğinde ilk yardım hizmeti verir.
Çalışma Alanları

Otobüs şoförlüğü programını bitirenler yurt-içi veya yurt-dışı sefer düzenleyen otobüs işletmelerinde veya tur işletmelerinde görev alabilirler.
Otobüs ?oförlüğü (Kaptanlık) ile ilgili bilgi paylaşımımız bu kadar web sitemizde 100 den çok meslek tanıtımı yer almaktadır.Dilerseniz diğer mesleklerede göz atabilirsiniz. İyi günler.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

Otobüs ?oförlüğü (Kaptanlık) nasıl bir meslektir,Otobüs ?oförlüğü (Kaptanlık) ile ilgili bilgiler,Otobüs ?oförlüğü (Kaptanlık) detayları

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir