Radyo ve Televizyon Yayımcılığı Meslek Tanıtımı

Hepiniz Üniversiteye gireceksiniz ve belirli bölümlerde karar vermek mecburiyetinde kalacaksınız.Seçmek istediğiniz mesleği gönülden seçmelisiniz.Unutmayın bu meslek seçiminiz bütün hayatınızı etkileyecektir.Radyo ve Televizyon Yayımcılığı Mesleği ile ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.Lütfen iyice inceleyip kararınızı veriniz.Web sitemize diğer meslek tanıtımlarınıda bulabilirsiniz.

Radyo ve Televizyon Yayımcılığı


Programın Amacı

Radyo ve Televizyon yayımcılığı programının amacı, radyo ve televizyon stüdyolarındaki aygıtları (ses ve görüntü sistemlerini) kullanacak insan gücünü yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Radyo ve Televizyon yayımcılığı programında, iktisat, hukuk gibi temel derslerden başka; reklam, sinema ve film yapımı, radyo-TV tekniği, metin yazım ve senaryo tekniği, kitle iletişimi, televizyon yapım-yönetim ve radyo prodüksiyon tekniği gibi dersler okutulmaktadır.
Gereken Nitelikler

Radyo ve Televizyon yayımcılığı alanında eğitim görmek isteyen bir kimsenin genel akademik yetenek yanında, renkleri ve şekilleri algılayabilme, el ve parmakları ustalıkla kullanabilme, alet ve makinelerin işleyiş ilkelerini ve parçaları arasındaki ilişkileri görebilme gücüne sahip olması gerekir.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Radyo ve Televizyon yayımcılığı programını bitirenlere “Radyo ve Televizyon Yayımcılığı Teknikeri” unvanı verilmektedir. Mezunlar, radyo ve televizyon yayımcılığı operatörü, kameraman, ışıkçı veya resim seçici gibi unvanlarla çalışmaktadırlar. Radyo ve Televizyon yayımcılığı programı mezunları, stüdyo mühendisinin gözetimi altında, radyo ve televizyon yönetmenin istediği görüntüyü veya ses düzenini, stüdyodaki alet ve araçları kullanarak sağlarlar.
Çalışma Alanları

Radyo ve Televizyon yayımcılığı programını bitirenler TRT veya özel sektöre ait televizyon kanalları ve sinema stüdyolarında, çeşitli devlet kuruluşlarının “”Gör-İşit”” (audio-visual) araç merkezlerinde çalışabilirler.
Radyo ve Televizyon Yayımcılığı ile ilgili bilgi paylaşımımız bu kadar web sitemizde 100 den çok meslek tanıtımı yer almaktadır.Dilerseniz diğer mesleklerede göz atabilirsiniz. İyi günler.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

Radyo ve Televizyon Yayımcılığı nasıl bir meslektir,Radyo ve Televizyon Yayımcılığı ile ilgili bilgiler,Radyo ve Televizyon Yayımcılığı detayları

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir