Tohumculuk Meslek Tanıtımı

Hepiniz Üniversiteye gireceksiniz ve belirli bölümlerde karar vermek mecburiyetinde kalacaksınız.Seçmek istediğiniz mesleği gönülden seçmelisiniz.Unutmayın bu meslek seçiminiz bütün hayatınızı etkileyecektir.Tohumculuk Mesleği ile ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.Lütfen iyice inceleyip kararınızı veriniz.Web sitemize diğer meslek tanıtımlarınıda bulabilirsiniz.

Tohumculuk


Programın Amacı

Tohumculuk programının amacı tarla ve sebze üretiminde kullanılan her çeşit tohumun üretiminde ve pazarlanmasında çalışacak elemanları yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Tohumculuk programında tarımsal botanik, genetik, istatistik, bilgisayar programlama, meteoroloji, bitki fizyolojisi, tohumculuk politikaları, tohumculuk teknolojisi, bitki ve ambar, tohum depolama tekniği ve tohum pazarlama gibi dersler okutulur ve uygulama yaptırılır.
Gereken Nitelikler

Tohumculuk programında okumak isteyenlerin biyolojiye, özellikle genetik konularına ilgili ve bu alanda başarılı, bedence sağlam ve dayanıklı, sabırlı ve dikkatli kimseler olmaları gerekir.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Tohumculuk programını bitirenlere “”Tohumculuk Teknikeri”” unvanı verilir. Tohumculuk teknikerleri ziraat mühendisinin yardımcısı olup tarla ve bahçe bitkilerinin tohumlarını iyileştirmek, tohumların toprağa ve iklime uyumunu denemek için gerekli çalışmalar yapar, tohumların satışı için uygun pazar koşulları araştırır.
Çalışma Alanları

Tohumculuk teknikerleri Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına veya özel sektöre ait tohum üretim istasyonlarında görev alabildikleri gibi kendi işlerini de kurabilirler.
Tohumculuk ile ilgili bilgi paylaşımımız bu kadar web sitemizde 100 den çok meslek tanıtımı yer almaktadır.Dilerseniz diğer mesleklerede göz atabilirsiniz. İyi günler.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

Tohumculuk nasıl bir meslektir,Tohumculuk ile ilgili bilgiler,Tohumculuk detayları

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir