Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği Meslek Tanıtımı

Hepiniz Üniversiteye gireceksiniz ve belirli bölümlerde karar vermek mecburiyetinde kalacaksınız.Seçmek istediğiniz mesleği gönülden seçmelisiniz.Unutmayın bu meslek seçiminiz bütün hayatınızı etkileyecektir.Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği Mesleği ile ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.Lütfen iyice inceleyip kararınızı veriniz.Web sitemize diğer meslek tanıtımlarınıda bulabilirsiniz.

Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği


Programın Amacı

Tütün yetiştiriciliği ve işlemeciliği programının amacı, kaliteli tütün yetiştirme, tütünü işleme ve pazarlama alanında çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Tütün yetiştiriciliği ve işlemeciliği programında botanik, bitki fizyolojisi, kimya gibi temel derslerden başka genel tarım, tütün yetiştiriciliği sevk ve idare ve hukuk gibi dersler okutulmaktadır.
Gereken Nitelikler

Tütün yetiştiriciliği ve işlemeciliği alanında eğitim görmek isteyen bir kimsenin hem temel bilimlere (özellikle biyolojiye) hem de ekonomiye ilgi duyması, düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme gücüne sahip zaman zaman açık havada çalışmaktan hoşlanan bir kimse olması gerekir.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Tütün yetiştiriciliği ve işlemeciliği programını bitirenlere “”Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği Teknikeri”” unvanı verilir. Tütün yetiştiriciliği ve işlemeciliği teknikeri iyi kaliteli tütün yetiştirmek için uygun toprağın seçimi, gübrelenmesi, tütün bitkisinin hastalıklardan korunması konularında üreticileri aydınlatır tütün yapraklarının alımı, işlenmesi, çeşitli kalitede sigara üretimi ve ürünün pazarlanması ile ilgili işleri tütün eksperliği mühendisinin gözetim ve denetimi altında yürütür.
Çalışma Alanları

Tütün yetiştiriciliği ve işlemeciliği teknikerleri Gümrük ve Tekel Bakanlığına bağlı sigara fabrikalarında ve tütün üretim birimlerinde görev alabilirler.
Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği ile ilgili bilgi paylaşımımız bu kadar web sitemizde 100 den çok meslek tanıtımı yer almaktadır.Dilerseniz diğer mesleklerede göz atabilirsiniz. İyi günler.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği nasıl bir meslektir,Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği ile ilgili bilgiler,Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği detayları

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir