Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Meslek Tanıtımı

Hepiniz Üniversiteye gireceksiniz ve belirli bölümlerde karar vermek mecburiyetinde kalacaksınız.Seçmek istediğiniz mesleği gönülden seçmelisiniz.Unutmayın bu meslek seçiminiz bütün hayatınızı etkileyecektir.Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Mesleği ile ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.Lütfen iyice inceleyip kararınızı veriniz.Web sitemize diğer meslek tanıtımlarınıda bulabilirsiniz.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler


Programın Amacı

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler programı, tabiattan elde edilen bitkileri tıp ve kozmetik alanında kullanılan ürünlere dönüştürülmesi konusunda eğitim yapar.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Tıbbi ve aromatik bitkiler programında, temel derslerin yanı sıra analitik kimya, biyokimya, tıbbi ve aromatik bitkiler fizyolojisi, toprak bilgisi, mikrobiyoloji, bitki koruma, ilaç bitkileri değerlendirme teknolojisi, bitki besleme, doku kültürleri, tıbbi ve aromatik bitkilerin muhafaza ve pazarlaması gibi dersler okutulur ve uygulama yaptırılır.
Gereken Nitelikler

Tıbbi ve aromatik bitkiler programında okumak isteyenlerin, organik kimya ve botaniğe ilgi duyan ve bu alanda başarılı, Türk halk sağlığı ve Türk mutfağına ilgi duyan, ülkenin tabii zenginliklerinin korunması konusunda duyarlı, arazi koşullarında çalışabilecek kapasitede, bedence sağlam ve dayanıklı kişiler olmaları gerekir.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Tıbbi ve aromatik bitkiler programını bitirenlere “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri” unvanı verilir. Mezunlar ilaç fabrikalarında eczacıya konuyla ilgili hususlarda yardımcı olur; ilacı yapılacak materyalin kalitesini kontrol ederek imalat çalışmalarını yürütür; gerektiğinde müşteriyle firma ilişkilerini yürütür.
Çalışma Alanları

Mezunlar, kamu kurum ve kuruluşların ilgili birimlerde çalışabilecekleri gibi özel sektöre ait ilaç firmalarında tekniker olarak çalışabilir , isterlerse ilmi ve teknik baharatçı olarak kendi işyerlerini de kurabilirler.
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler ile ilgili bilgi paylaşımımız bu kadar web sitemizde 100 den çok meslek tanıtımı yer almaktadır.Dilerseniz diğer mesleklerede göz atabilirsiniz. İyi günler.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler nasıl bir meslektir,Tıbbi ve Aromatik Bitkiler ile ilgili bilgiler,Tıbbi ve Aromatik Bitkiler detayları

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir