Vakıf üniversitelerinin burs koşulları nelerdir?

KOÇ ÜNİVERSİTESİ
Ücretsiz eğitim ve nakit burs desteği

Pek çok öğrencinin öğrenim görmek istediği Koç Üniversitesi’nde tam burslu programlara yerleştirilen öğrenciler ücretsiz eğitim, nakit burs desteği ve yurtlardan yararlanacak. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen Fakültesi, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi, Medya ve Görsel Sanatlar Bölümü, Mühendislik Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Hemşirelik Yüksekokulu, öğrenciler için kaliteli öğretim kadrolarıyla geniş olanaklar sunuyor.

 

SABANCI ÜNİVERSİTESİ
Öğrenci başarısının karşılığını alacak

Üniversitenin yurtlarında kalan burslu öğrenciler, ücretinden muaf tutulup 9 ay boyunca aylık 350-500 lira destek bursu alacaklar. “Tam burs” ve “yarım burs” kontenjanından yerleştirilen öğrencilere de ek burs olanakları sağlanacak. Sanat ve Sosyal Bilimler programlarına yerleşenlere de ‘Üstün Başarı Metin Sabancı Bursu’ (ayda 400 lira) veriliyor. Öğrenciler, derslere kayıtlı olarak öğrenimine devam ettiği takdirde, üniversiteye ilk girişte sağlanan burslar normal öğrenim süresince sürecek.

 

OKAN ÜNİVERSİTESİ
İlk bine girene 500-1000 lira burs

Geçen yıl öğrencilerinin yüzde 78’inin burs olanaklarından yararlandığı üniversiteyi birinci ve ikinci tercihine yazarak yerleşen öğrencilere yüzde 20, üçüncü tercihinde yerleşen öğrencilere ise yüzde 10 oranında indirim uygulanacak. Dil puan türü dışında ilk 10 bin arasına giren öğrencilere öğle yemeği, yurt ya da servis imkânı ile ayda 500-1000 lira arası burs desteği verilecek. Dil puan türündeki ilk 1000 öğrenci de aynı olanaklardan faydalanacak. Yüzde 40’ın üzerinde özrü bulunan 3 engelli öğrenciden de ücret alınmayacak.

 

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ
İlk 1000 öğrenciye 9 ay süreyle burs

Bahçeşehir Üniversitesi, her yükseköğretim kurumu gibi başarılı öğrencilerini ödüllendiriyor. Üniversite, LYS yerleştirme puan türü sıralamasında Türkiye genelinde ilk 1000 öğrenci arasında yer alanlara normal öğrenimleri süresince yılda 9 ay süreyle aylık 1000 lira burs verecek. Fen-Edebiyat, iktisadi ve idari bilimler, mimarlık ve tasarım, hukuk, iletişim ve mühendislik fakülteleri, öğrencilerine yurtdışındaki üniversitelerle işbirliği çerçevesinde farklılıklar sunuyor.

 

İST. BİLGİ ÜNİVERSİTESİ
Burslar hazırlık sınıfını da kapsıyor

Tam burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs, öğrenim ücretinin tümünü, yüzde 50 burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs öğrenim ücretinin yarısını karşılayacak. Burslar İngilizce Hazırlık Programı’nda geçirilen süreyi de kapsayarak tüm öğrenim süresince devam edecek. Üniversite, Fen-Edebiyat, hukuk, iktisadi ve idari bilimler, iletişim, mimarlık ve mühendislik fakültelerinde öğrencilerine çok yönlü bir eğitim sağlama amacında.

 

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ
İlk 100’e girenlere 1000 lira burs var

İlk 1000 arasına giren öğrencilere, ayda 500-1000 lira arası burs desteği ve ücretsiz eğitim olanağı sağlanacak. Bunun yanı sıra ilk 10 bine giren öğrenciler de yurtlardan ve sosyal tesislerdeki spor olanaklarından ücretsiz olarak yararlanacak. Dil-1’de ilk 100’e girenlere 8 ay süreyle 250 lira, diğer puan türlerinde ilk 100’e girenlere ise 1000 lira burs sağlanıyor. İlk 500’e girenlere 750 lira, ilk 1000’e girenlere de 500 lira burs veriliyor.

 

İST. KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ
İlk 3 bindekiler ücretsiz okuyacak

2010 LYS sonuçlarına göre ilk 3 bine giren öğrenciler yıllık öğrenim ücretini ödemeyecek. Ayrıca bu öğrencilere lisans öğrenimlerine katkı sağlamak için, aylık 750 lira gereksinim bursu ile yurtlarda ücretsiz olarak konaklama olanağı verilecek. İlk 5 bine giren öğrencilere, lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra, İstanbul Kültür Üniversitesi enstitülerinde ücretsiz olarak yüksek lisans eğitim hakkı sağlanacak.

 

İST. AYDIN ÜNİVERSİTESİ
Yurtdışında doktora fırsatı

İlk 250 içinde yer alarak lisans programlarından birini ilk 3 sırada tercih eden adaylara, ücretsiz lisans eğitimi, yurtdışında ücretsiz yüksek lisans eğitimi ve doktora ile aylık 500 lira burs verilecek. İlk 5 bine giren öğrencilere de ücretsiz eğitim sağlanacak. Üniversiteyi ilk 3 tercih olarak işaretleyen ve yerleştirilen adaylara da yüzde 30 ile yüzde 15 arasında destek bursu verilecek.

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir