İngiliz Dili ve Edebiyatı Meslek Tanıtımı

Hepiniz Üniversiteye gireceksiniz ve belirli bölümlerde karar vermek mecburiyetinde kalacaksınız.Seçmek istediğiniz mesleği gönülden seçmelisiniz.Unutmayın bu meslek seçiminiz bütün hayatınızı etkileyecektir.İngiliz Dili ve Edebiyatı Mesleği ile ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.Lütfen iyice inceleyip kararınızı veriniz.Web sitemize diğer meslek tanıtımlarınıda bulabilirsiniz.

İngiliz Dili ve Edebiyatı


Programın Amacı

İngiliz dili ve edebiyatı programının amacı, İngilizce yazma, okuma, anlama ve konuşma yetileri geliştirilmekte ve İngiliz edebiyatının çeşitli dönemleri ele alınarak, edebi eserler yazıldıkları çağın siyasal yaşamı ve fikir akımları konusunda eğitim yapmaktır.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

İngiliz Dili ve edebiyatı programında İngilizce’nin yapısı, gramer özellikleri, kelimelerin kökeni ve diğer dillerle ilişkileri ile İngiliz Edebiyatı ürünlerinin üslup ve tema özellikleri konusunda dersler verilir.
Gereken Nitelikler

İngiliz dili ve edebiyatı programında başarılı olabilmek için genel akademik yeteneğin yanı sıra sözel yeteneğe, güçlü bir belleğe sahip ve yabancı dil öğrenmeye hevesli ve edebiyata ilgili olmak gereklidir.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

İngiliz dili ve edebiyatı programın dan mezun olanlara “Filolog” unvanı verilmektedir. Ancak mezunlar farklı unvanlarla çalışmaktadırlar. İngiliz dili ve edebiyatı mezunlarının görevler unvanlarına göre değişiklik gösterir. Mezunları genellikle çeşitli kurumlarda mütercim/tercüman olarak görev yaparlar. (Bu konuda ayrıntılı bilgi için Mütercim -Tercümanlık programına bakınız ) Önemli bir bölümü de her kademedeki eğitim kurumlarında öğretmenlik yapmaktadırlar. Turizm alanında rehber olarak çalışanlar da vardır. Turist rehberinin görevleri için ise Turist Rehberliği programına bakılabilir.
Çalışma Alanları

İngiliz dili ve edebiyatı programını bitirenler orta dereceli okullarda veya dershanelerde yabancı dil öğretmeni veya yükseköğretim kurumlarında okutman olarak görev alabilmektedirler. Ayrıca bu programından mezun olanlar TRT Kurumu’nda, Dışişleri Bakanlığı’nda, elçiliklerde, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda, turizm acentelerinde ve ticaret şirketlerinde mütercim-tercüman olarak çalışabilirler. İngilizce çok yaygın olarak kullanılan bir dil olduğu için bu programdan mezun olanların
Çalışma Alanları

nın geniş olduğu söylenebilir. Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans eğitimini tamamlamış olanlar orta dereceli okullara yabancı dil öğretmeni olarak atanabilirler
İngiliz Dili ve Edebiyatı ile ilgili bilgi paylaşımımız bu kadar web sitemizde 100 den çok meslek tanıtımı yer almaktadır.Dilerseniz diğer mesleklerede göz atabilirsiniz. İyi günler.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

İngiliz Dili ve Edebiyatı nasıl bir meslektir,İngiliz Dili ve Edebiyatı ile ilgili bilgiler,İngiliz Dili ve Edebiyatı detayları

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir