DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ TANITIMI

Üniversiteye yeni başlayacakların verecekleri tercihlerde üniversitelerini iyi tanımaları gerekmektedir.DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ hakkındaki bilgiler aşağıda mevcuttur.Bir üniversiteyi iyi tanımadan kesinlikle tercihinizi vermeyiniz.
Tercihlerinizi yaparken mutlaka birinden destek isteyiniz.Dersaneye veya okuldaki rehberlik hocalarınızdan yardım isteyebilirsiniz.İyi Günler

DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ

Üniversite Türü: Devlet

Kuruluş Tarihi: 1979

Telefon: 0 392 365 11 11

Faks: 0 392 630 29 29 

Internet: www.emu.edu.tr 

Adres: Doğu Akdeniz Üniversitesi P.K.95 Gazimağusa KKTC

Öğrenim Dili: İngilizce

Yerleşim: 2 200 dönüm üzerine kurulu olan üniversite Gazimagosa merkezine 3 km, havaalanına 40 km uzaklıkta.

Akademik birimler: 7 fakülte, 2 yüksekokul, 1 meslek yüksekokulu, 16 araştırma merkezi bulunuyor.

Beslenme: Üniversite bünyesinde 30 kantin ve kafeterya, 3 restoran ve 3 market bulunuyor.

Teknoloji: Sayıları 3 500?ü aşkın bilgisayar sistemleri sayesinde her akademik personele 1 ve her 3,5 öğrenciye 1 bilgisayar düşüyor.

Sağlık hizmetleri: Sağlık merkezinde 9 faklı branşta toplam 13 doktor görev alıyor.

Barınma: 14 öğrenci yurdunda toplam 3 bin 350 öğrenciye barınma olanağı sağlanmakta. Üniversite’ye ait öğrenci yurtlarında, yeni kayıt yaptıran öğrencilere öncelik tanınıyor

Burs

1. Teşvik Bursu: Üniversite Giriş Sınavı’nda herhangi bir puan türünde, ilk 750 öğrenci arasına girme başarısını gösteren ve DAÜ programlarından birine yerleştirilen öğrencilere verilir. Burs, öğrenim ücreti muafiyetini, DAÜ yurtlarında ücretsiz konaklama (2 kişilik odalarda), 10 ay süre ile ayda 200 dolar harçlığını, ders kitaplarını ve yılda iki defa, Türkiye-Kıbrıs, gidiş-dönüş uçak biletini kapsar.

2. Teşvik Bursu: Üniversite Giriş Sınavı’nda herhangi bir puan türünde, 751-2000 öğrenci arasına girme başarısını gösteren ve DAÜ programlarından birine yerleştirilen öğrencilere verilir. DAÜ-1 Teşvik Bursu için belirtilen öğrenim ücreti muafiyetini, konaklama giderini ve harçlığını aynı şekilde kapsar. (kitap ve uçak biletleri hariç)

Yüksek Şeref Bursu: Yüksek Şeref Bursu normal ders yükü alan ve genel not ortalaması 4.00 üzerinden en az 3.00 ve bir önceki dönem ortalaması 3.50-4.00 arasında olan öğrencileri kapsar. Bu burs, öğrencilerin not ortalamalarına ve burs almaya hak kazanan öğrenci sayısına bağlı olarak belirli oranlarda öğrenim ücreti indirimi sağlar.

Başarılı Sporcu Bursu: DAÜ spor takımlarında yer alan öğrencilerden, yarıştıkları spor dalında bireysel olarak veya takım halinde KKTC veya Türkiye çapında şampiyon olmak gibi üstün başarı gösterenlere verilir. Üniversite Yönetim Kurulu kararı ile bir veya iki dönem öğrenim ücreti muafiyeti sağlar.

Genel Bilgi: 1979 yılında Yüksek Teknoloji Enstitüsü olarak eğitim öğretime başlayan üniversite 1982 yılında lisans programına geçti. 1986 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi’nin kabul ettiği yasa ile devlet üniversitesine dönüştürülen Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin tüm bölümleri Gazimağusa’da bulunuyor. 35 ülkeden öğretim elemanının bulunduğu üniversitede 50’yi aşkın öğrenci kulübü ve derneği var. Üniversite kampusü Gazimağusa şehir merkezine 3 kilometre uzaklıktaki 2 bin dönümlük alanda kurulu. Üniversite arabayla Lefkoşa’ya 40, Girne’ye 60 kilometre uzaklıkta. Her yıl mayıs ayında Öğrenci Yönetim Kurulu ve Öğrenci Kulüplerinin birlikte düzenlediği bahar şenliği ise tam bir karnaval havasında gerçekleşiyor. Çeşitli spor dalları için beş ayrı spor salonundan oluşan büyük bir spor merkezine sahip olan üniversitede, futbol, basketbol, voleybol ve tenis sporları için de açık spor alanları var. Üniversite, 1250’ye yakın sürekli yayın sayısıyla bölgenin en zengin bilimsel dergi koleksiyonlarından birine sahip. Üniversite kütüphanesinde eğitim yanında konferans, konser, resital gibi etkinlikler için de kullanılan 220 kişilik bir oditoryum bulunuyor. 

Rektörün Adaylara Mesajı: "Sizleri ayrıcalıklı bir yüksek eğitim-öğretim hayatına katılmak ve ailemizin bir parçası olmak için " DAÜ"ye davet ediyorum. Bu aile, üstün nitelikli dinamik öğretim kadrosu, yetenekli, enerjik çalışanları ve bu kurumda eğitim görme ayrıcalığını yakalamış olmaktan dolayı gözlerinin içi gülen öğrencileriyle 13,000 kişilik bir ailedir. Bu yıl 25. kuruluş yıldönümünü kutlayan DAÜ "kalitede zirveye tırmanış" atağı başlatmış ve yepyeni bir vizyon, ve yepyeni bir dinamizmle, yakın gelecekte bir AB üniversitesi olma yolunda ilerlemektedir. Yeni DAÜ, yeni yönetim kadrosu ve başlattığı yeni kalite iyileştirme, değişim ve akreditasyon süreçleri ile 21. yüzyılda "bölgede parlak bir yıldız" olmayı hedefleyen iddialı bir bilim yuvasıdır." 

Şimdilik DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ hakkındaki bilgiler bu kadar.Daha çok detayı öğrenmek için web sitelerini ziyaret ediniz veya irtibat numaralarından iletişime geçerek daha detalı bilgi alınız.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ telefon numarası,DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ nerede,DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ bilgileri,DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ nasıl bir üniversite,DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ kapasitesi,DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ili,DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ bölümleri

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir