DİCLE ÜNİVERSİTESİ TANITIMI

Üniversiteye yeni başlayacakların verecekleri tercihlerde üniversitelerini iyi tanımaları gerekmektedir.DİCLE ÜNİVERSİTESİ hakkındaki bilgiler aşağıda mevcuttur.Bir üniversiteyi iyi tanımadan kesinlikle tercihinizi vermeyiniz.
Tercihlerinizi yaparken mutlaka birinden destek isteyiniz.Dersaneye veya okuldaki rehberlik hocalarınızdan yardım isteyebilirsiniz.İyi Günler

DİCLE ÜNİVERSİTESİ

Üniversite Türü: Devlet

Kuruluş Tarihi: 1974

Telefon: +90 412 248 80 30

Faks: +90 412 248 80 47

Internet: www.dicle.edu.tr

Adres: Dicle Ünv. 21280, Diyarbakır

Öğrenim Dili: Türkçe

Yerleşim: Ana kampüs 27 000 dekar alan üzerine kurulu olup Diyarbakır merkeze 10 km uzaklıkta bulunuyor.

Akademik birimler: 11 fakülte, 5 yüksekokul, 13 meslek yüksekokulu, 3 enstitü ve 9 uygulama ve araştırma merkezi bulunuyor.

Barınma: Üniversite kampüsünde 2 018 erkek, şehir merkezinde 1 070 kız öğrenci olmak üzere 3 088 öğrenci barınabiliyor. Ayrıca Siirt, Batman ve Mardin?de olmak üzere toplam 4320 yatak kapasitesi mevcut.

Beslenme: Üniversitede 8 000 öğrenci kapasiteli 5 mutfak ve yemekhanenin yanısıra 5 000 kişi kapasiteli kantin ve kafeterya imkanı bulunuyor.  

Teknoloji: Üniversite bünyesinde öğrencilerin eğitiminde kullanılan bilgisayar laboratuvarlarında 150 civarında bilgisayar bulunuyor. Üniversitedeki öğretim elemanları, yurtiçi ve yurtdışındaki diğer üniversitelerle haberleşme ve bilgi bankalarından literatür tarama olanağına sahipler.

Sağlık hizmetleri: 1 uzman doktor, 6 pratisyen hekim, 1 diş hekimi ve 5 hemşire bulunuyor.

Spor tesisleri: 1 kapalı spor salonu, 1 futbol sahası, 1 tenis sahası ve açık basketbol, voleybol sahaları mevcut.

Burs: Maddi durumu olmayan öğrencilere Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu tarafından karşılıksız burs veriliyor. 

Genel Bilgi: Dicle Üniversitesi kampusu Diyarbakır’a 3 km. uzaklıkta 27 bin dönümlük araziye kurulmuş durumda. Orta doğunun en büyük ve dünyanın sayılı kalkınma projeleri olan GAP’ın uygulama merkezinde yer alan Dicle Üniversitesi, bölgeye yayılmış fakülteleri, yüksek okulları, araştırma merkezleri ile projenin uygulanmasında ihtiyac duyulacak meslek elemanlarının yetiştirilmesi ve bölgenin sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunması görevini üstlenmiş durumda.

Dicle Üniversitesi’ne bağlı olarak 11 fakülte, 11 meslek yüksek okulu, 5 yüksek okul, bir konservatuar, 3 enstitü, 8 uygulama ve araştırma merkezi, bir araştırma ve uygulama hastanesiyle faaliyetlerini sürdürüyor.

Öğrencilere hizmet veren 30 bilgisayarlı internet evi bulunuyor. Üniversitenin merkez kampusunda 7 bin 500 metre karelik alan üzerine kurulu iki kapalı spor salonu, futbol, basketbol, voleybol ve tenis kortundan oluşan spor kompleksleri öğrencilerin spor aktivitelerine olanak sağlıyor.

Rektörün Adaylara Mesajı: "Üniversitemiz çağdaş eğiti- öğretim ve araştırma fonksiyonları yanında ülke ve bölgenin sağlık, sosyal, ekonomik ve kültürel yönden kalkınması için her türlü çabayı gösteren, ülkenin ve bölgenin ekonomik gücüdür. Eğitimde ve öğretimde esas olan nicelik değil niteliktir. Sizler ülkemizin aydınlık geleceğisiniz. Bizler için önemlisiniz." 

Şimdilik DİCLE ÜNİVERSİTESİ hakkındaki bilgiler bu kadar.Daha çok detayı öğrenmek için web sitelerini ziyaret ediniz veya irtibat numaralarından iletişime geçerek daha detalı bilgi alınız.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

DİCLE ÜNİVERSİTESİ telefon numarası,DİCLE ÜNİVERSİTESİ nerede,DİCLE ÜNİVERSİTESİ bilgileri,DİCLE ÜNİVERSİTESİ nasıl bir üniversite,DİCLE ÜNİVERSİTESİ kapasitesi,DİCLE ÜNİVERSİTESİ ili,DİCLE ÜNİVERSİTESİ bölümleri

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir