Mimari Dekoratif Sanatlar Meslek Tanıtımı

Hepiniz Üniversiteye gireceksiniz ve belirli bölümlerde karar vermek mecburiyetinde kalacaksınız.Seçmek istediğiniz mesleği gönülden seçmelisiniz.Unutmayın bu meslek seçiminiz bütün hayatınızı etkileyecektir.Mimari Dekoratif Sanatlar Mesleği ile ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.Lütfen iyice inceleyip kararınızı veriniz.Web sitemize diğer meslek tanıtımlarınıda bulabilirsiniz.

Mimari Dekoratif Sanatlar


Programın Amacı

Mimari dekoratif sanatlar programı, hat sanatı, malakâri, kündekâri ve vitray sanatları alanında çalışacak ara insan gücünü yetiştirir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Mimari dekoratif sanatlar bölümünde sosyoloji, temel sanat eğitimi, buluş kompozisyon, duvar teknikleri, Türk el sanatları, sanat tarihi, meslek resmi, fotoğraf, malzeme gibi dersler okutulur ve uygulama yaptırılır.
Gereken Nitelikler

Bu bölüme girmek isteyenlerin sanat alanında özellikle el sanatlarında başarılı, tarihe ve sosyolojiye ilgili kimseler olmaları gerekir. Programın mimari ile yakın ilişkisi vardır. İyi bir mimari dekoratif sanatlar teknikeri yapacağı işin özelliğini bilmeli ve çok sabırlı olmalıdır.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Mimari dekoratif sanatlar bölümü mezunlarına “”Mimari Dekoratif Sanatlar Alanında Tekniker”” unvanı verilir. Mimari Dekoratif Sanatlar Teknikeri tavan ve duvarların sanat değeri olan yazı ve motiflerle süslenmesi, alçı sanâtlarından malakâri; ahşap oymacılığı ve kakmacılığın kullanıldığı kündekâri sanatlarında restoratör olarak çalışmaktadırlar.
Çalışma Alanları

Mimari Dekoratif Sanatlar Teknikerleri kamu kesiminde Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, vakıflar ve belediyelerde çalışabilirler. Bu alan serbest çalışmaya müsait bir meslektir. Bugün sanatkârları kalmamış veya çok azalmış olan malakâri, kündekâri ve vitray sanatlarını bilen ve uygulayan usta ve teknikerler, restorasyon ve lüks yapıların süslenmesinde çok aranmaktadır.
Mimari Dekoratif Sanatlar ile ilgili bilgi paylaşımımız bu kadar web sitemizde 100 den çok meslek tanıtımı yer almaktadır.Dilerseniz diğer mesleklerede göz atabilirsiniz. İyi günler.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

Mimari Dekoratif Sanatlar nasıl bir meslektir,Mimari Dekoratif Sanatlar ile ilgili bilgiler,Mimari Dekoratif Sanatlar detayları

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir