ORTADOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ TANITIMI

Üniversiteye yeni başlayacakların verecekleri tercihlerde üniversitelerini iyi tanımaları gerekmektedir.ORTADOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ hakkındaki bilgiler aşağıda mevcuttur.Bir üniversiteyi iyi tanımadan kesinlikle tercihinizi vermeyiniz.
Tercihlerinizi yaparken mutlaka birinden destek isteyiniz.Dersaneye veya okuldaki rehberlik hocalarınızdan yardım isteyebilirsiniz.İyi Günler

ORTADOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Üniversite Türü: Devlet

Kuruluş Tarihi: 1956

Telefon: 0312 210 20 00

Faks: 0312 210 11 05

Internet: www.odtu.edu.tr

Adres: Ortadoğu Teknik Üniversitesi 06531 Ankara/ TÜRKİYE

Öğrenim Dili: İngilizce, Türkçe

Yerleşim: ODTÜ yerleşkesi Ankara-Eskişehir yolu üzerinde eğitime devam ediyor.

Akademik birimler: Üniversite bünyesinde 5 fakülte, 1 meslek yüksekokulu, 5 enstitü ve 30 araştırma merkezi bulunuyor.

Beslenme: ODTÜ yerleşkesinde öğrenci kafeteryasından tüm öğrenciler ucuz yemek olanağından yararlanabiliyor. Ayrıca kafeteryanın bir bölümü alakart self-servis restoran olarak kullanılıyor.

Teknoloji: Toplam 209 adet kişisel bilgisayar, 17 adet Mac ve 5 adet iş istasyonu ile yerleşke omurga ağı üzerinden ulaşım sağlanabiliyor.

Sağlık hizmetleri: Üniversitenin sağlık biriminde 19 uzman doktor, 5 diş hekimi, 6 psikolog ve 5 pratisyen doktor hizmet veriyor.

Spor tesisleri: Kampüste açık havuz, kapalı yüzme havuzu (olimpik), 3 adet kapalı spor salonu, çim futbol stadyumu(10 000 kişilik tribün ve 6 kulvarlı pist), 7 adet değişik büyüklükte futbol sahaları, 12 adet tenis kortu, açık basketbol ve voleybol sahaları, masa tenisi masaları, Yalıncak ve Çamlık koşu parkurları, kriket sahası, amerikan futbol sahası, güç geliştirme salonu, jimnastik salonu, halı futbol sahası bulunuyor. Ayrıca Elmadağ ve Bursa Uludağ?da yazın dağcılık, kışın ise kayak sporunun yapılabileceği tesisler var.

Barınma: Üniversitede 3099 kız ve 3682 erkek öğrenci kapasiteli 17 adet öğrenci yurdu ve konukevi ile 537 öğrenci kapasiteli EBi özel öğrenci Yurdu bulunmakta. 

Burs:

ODTÜ Üstün Başarı Bursu: Üniversite sınavında dereceye giren öğrencilere 9 ay süreyle ayda 225 milyon lira ve Demiray yurtlarında ücretsiz konaklama imkanı sağlar.

ODTÜ, ekonomik zorluklar nedeni ile eğitimini sürdürmekte zorlanan öğrencilere çeşitli burslarla destek oluyor.

ODTÜ Temel Bilim Bursu: İlk tercihinde Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji ile Moleküler Biyoloji ve Genetik programlarından birini belirtmiş olanlardan Y- ÖSS -SAY puan sıralamasında ilk 500 öğrenci arasında yer alıp bu programlardan birine yerleştirilen aylık 115 milyon lira verilir.

Genel Bilgi: Uluslararası düzeyde yüksek eğitim standartlarını korumayı amaç edinen üniversitenin mühendislik fakültesi’ndeki pek çok bölümü Accreditation Board for Engineering and Technology (ABET) adındaki akreditasyon kurumu tarafından değerlendirilerek bu kurumun onayını aldı. Eğitimde uluslararası düzeyi korumaya çalışan ODTÜ’nün Mühendislik Fakültesi, 1977 yılında, UNESCO Mühendislik Eğitimi kurumu tarafından "Gümüş Onur Arması"na, Amerika Elektrik Elektronik Mühendisleri Enstitüsü tarafından da" Akreditasyon Faaliyetlerinde Başarı Ödülü"ne layık görüldü.

ODTÜ’nün fakülte üyelerinin yüzde beşinden fazlası yabancı ülkelerden gelen ziyaretçilerden oluşmakta Her yıl yaklaşık aynı oranda Türk fakülte üyesi yabancı üniversitelere veya araştırma merkezlerine misafir olarak veya araştırmacı olarak gitmekte.

Her yıl yapılan Üniversite Giriş Sınavları’na giren en yüksek puanlı bin öğrencinin 1/3’ünden fazlası ODTÜ’yü tercih ediyor. ODTÜ’de öğrenim görme talebi çok yüksek olduğundan, ODTÜ’nün pek çok bölümünde, Üniversite Giriş Sınavı’na giren yaklaşık bir buçuk milyon öğrenciden sadece en üstteki yüzde birlik dilime girebilen yerleşebiliyor.

Ana kampüste 6 bin öğrenci kapasiteli yerleşimler, alışveriş için çarşı, bankalar, postane ve yiyecek-içecek alınabilecek yerler mevcut. Kampüste ayrıca, çok çeşitli spor faaliyetlerini yürütebilmek için kapalı spor salonları, tenis kortları, futbol sahaları, koşu yolları, olimpik standartlarda kapalı yüzme havuzu, açık yüzme havuzu vs. bulunuyor.

Rektörün Adaylara Mesajı: "ODTÜ, sahip olduğu bilimsel, sosyal ve fiziksel olanakları ile Dünya’nın sayılı üniversitelerinden biridir. Zorlu bir maratonun sonunda, geldiğiniz karar aşamasında tercihinizi ODTÜ yönünde yapmanız geleceğiniz için büyük önem taşımaktadır. Kurulduğu günden bu yana ülke endüstrisi ve iş dünyasının itici gücü olan ODTÜ, nitelikli öğretim üyesi kadrosu, zengin kitap ve dergi koleksiyonu, Türkiye’de ilk internet bağlantısını gerçekleştiren Bilgi işlem Merkezi, ileri teknoloji ile donatılmış laboratuvarları, Kültür ve Kongre Merkezi, spor salonları, kapalı-açık yüzme havuzları, tenis kortları, basketbol, voleybol, futbol sahalarına sahip modern kampusu; büyük bir bölümü ormanla kaplı 45 bin dönüm arazisi ve gölü ile size vereceği mesleki formasyon yanında, ömür boyu gururla taşıyacağınız bir kimlik kazandıracaktır." 

Şimdilik ORTADOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ hakkındaki bilgiler bu kadar.Daha çok detayı öğrenmek için web sitelerini ziyaret ediniz veya irtibat numaralarından iletişime geçerek daha detalı bilgi alınız.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

ORTADOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ telefon numarası,ORTADOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ nerede,ORTADOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ bilgileri,ORTADOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ nasıl bir üniversite,ORTADOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ kapasitesi,ORTADOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ili,ORTADOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ bölümleri

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir