Seramik Meslek Tanıtımı

Hepiniz Üniversiteye gireceksiniz ve belirli bölümlerde karar vermek mecburiyetinde kalacaksınız.Seçmek istediğiniz mesleği gönülden seçmelisiniz.Unutmayın bu meslek seçiminiz bütün hayatınızı etkileyecektir.Seramik Mesleği ile ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.Lütfen iyice inceleyip kararınızı veriniz.Web sitemize diğer meslek tanıtımlarınıda bulabilirsiniz.

Seramik


Programın Amacı

Seramik programının amacı, seramik teknolojisi alanında çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Seramik programının birinci yılında seramik teknolojisi ve uygulaması, temel sanat eğitimi, meslek hesapları, teknik resim, fizik, kimya ve uygulaması, matematik, elektrik bilgisi, seramik hammaddeleri gibi dersler verilir. İkinci yılda seramik fırınları, kurutma ve pişirme, seramik kalıpçılığı ve uygulaması, seramik teknik resmi, seramik sanat tarihi gibi dersler okutulur. Aynı zamanda sanata eğilimli öğrencilerin sanatsal çalışmalarında da gerekli becerileri kazanmalarına çalışılır. Öğrencinin programı bitirebilmesi için staj yapması gereklidir.
Gereken Nitelikler

Bu alana girmek isteyen lise ve dengi okul öğrencilerinin fen derslerinde başarılı ve güzel sanatlara yetenekli olması gerekir. İyi bir seramikçinin eli ve kafası uyumlu bir şekilde çalışan, olaylara kısa sürede uyum sağlayabilen, yaratıcı bir kimse olması gereklidir.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Mezun olan öğrencilere “”Seramik Teknikeri”” unvanı verilir. Seramik teknikeri seramik toprağından mutfak ve süs eşyaları, fayans ve banyo takımları gibi malzeme ve eşyaların yapımı ile ilgili olarak planlanan işleri yürütür.
Çalışma Alanları

Seramik ülkemizde yeni bir dal olup gelişmeye, araştırmaya ve bilgili elemanlara ihtiyacı vardır. Bu bölümden mezun olan bir kişi, eğer kendini gerektiği gibi geliştirmiş ise sanatçı olarak çalışabilir, atölye açabilir, branşı ile ilgili fabrikalarda iş bulma şansı artar, özel olarak açtığı atölyelerde çalışanlar ortaya koymuş olduğu eserin karşılığını fazlası ile alabilme olanağına sahiptirler.
Seramik ile ilgili bilgi paylaşımımız bu kadar web sitemizde 100 den çok meslek tanıtımı yer almaktadır.Dilerseniz diğer mesleklerede göz atabilirsiniz. İyi günler.

Saygılarımızla Sifrex.com Yönetimi

Seramik nasıl bir meslektir,Seramik ile ilgili bilgiler,Seramik detayları

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir